OXOPLAST®O - FTALAN DWUOKTYLU (FDO)
Ftalan dwuoktylu stosuje się jako plastyfikator poli(chlorku winylu), poli(chlorku winylidenu), poli(octanu winylu) oraz innych polimerów. Z miękkiego PCW wykonuje się wiele wyrobów, z którymi stykamy się na co dzień. Są to m. in.: izolacje kablowe, wykładziny podłogowe, niektóre rodzaje spodów obuwniczych i obuwia, tapety, folie meblowe, dekoracyjne, opakowaniowe, ogrodnicze, hydroizolacyjne, budowlane, opakowania leków oraz wiele wyrobów jednorazowego użytku dla medycyny. Ftalan dwuoktylu stosuje się także jako dodatek do farb i lakierów.
Spośród zastosowań ftalanu dwuizobutylu na szczególną uwagę zasługują te, w których FDIB używany jest jako: dodatkowy plastyfikator do produkcji wykładzin podłogowych, światłoodporny zmiękczacz do lakierów i lateksów, dodatek przy otrzymywaniu past pigmentowych, surowiec do produkcji środka klejącego do znaczków pocztowych, w przemyśle obuwniczym przy produkcji podeszew, surowiec do produkcji węży ogrodowych oraz kolorowej folii, składnik rozpuszczalników do celulozy, surowiec do produkcji estrów celulozowych i żywic, jako stabilizator konsystencji dla nadtlenków organicznych, jako emulgator naturalnych gum i sztucznych skór, poprawiający sprężystość w tych produktach. FDIB stosowany jest w mieszaninach z innymi ftalanami do produkcji aplikacji o powierzchniach nie brudzących się i trudno barwiących.
Bezwodnik maleinowy jest stosowany w produkcji: nienasyconych żywic poliestrowych, stosowanych w następujących segmentach rynku: tworzywa dla budownictwa - wyroby marmuropodobne, laminaty, posadzki, polimerobetony, okrętownictwo - produkcja sprzętu pływającego, transport, motoryzacja, kolej (nadbudówki, spojlery, elementy autobusów, pociągów), zbiorniki, kontenery, rury, przemysł samochodowy - kity i szpachle reperacyjne i wypełniające, przemysł energetyczny i elektroniczny, sprzęt sportowo-turystyczny, przemysł galanteryjny - ozdoby, odlewy, guziki, 1,4-butandiolu, tetrahydrofuranu, rozpuszczalniki do tworzyw, monomery tworzyw sztucznych i włókien elastycznych, estrów z butanolem, oktanolem przemysł farb i lakierów, flotacja, włókiennictwo, kwasu fumarowego dodatków do olejów.
N-butanol używany jest do produkcji plastyfikatorów, żywic aminowych i lakierów. A także jako: półprodukt do syntez organicznych, dodatek do olejów, surowiec do produkcji rozpuszczalników i współrozpuszczalników, komponent do produkcji środków powłokotwórczych.
Izobutanol używany jest do produkcji: rozpuszczalników; herbicydów oraz środków powłokotwórczych.
2-etyloheksanol stosowany jest w przemyśle tekstylnym - jako czynnik zwilżający; w przemyśle rafineryjnym - jako czynnik poprawiający liczbę cetanową. Ponadto używany jest: do środków powłokotwórczych w górnictwie, jako środek antypienny w produkcji plastyfikatorów.
Aldehyd n-masłowy jest bardzo ważnym półproduktem w syntezie organicznej. Na jego bazie otrzymuje się takie związki i grupy związków chemicznych jak: rozpuszczalniki, żywice syntetyczne, w tym rozpuszczalne w olejach, w alkoholu, 2-etyloheksanol, n-butanol, plastyfikatory, trójmetylolopropan, maślan poliwinylu, dyspersanty, środki przeciwpieniące, środki zwilżające.
Aldehyd izomasłowy jest stosowany do produkcji: izobutanolu, witaminy B5, środków odstraszających komary, środków przeciwko pleśni, środków zapachowych i aromatów, plastyfikatorów, żywic i dodatków do paliw.