Społeczeństwa konsumują coraz więcej. Eksperci wskazują na wyczerpywanie się surowców naturalnych oraz postępujące negatywne zmiany w środowisku. Jednocześnie świadomość konieczności dbania o naturę jest wciąż zbyt niska. Szansą na zminimalizowanie zużycia surowców, energii, emisji CO2 i wytwarzania odpadów jest wprowadzenie w życie idei gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Stwarza ona nowe możliwości rozwoju firm. Korzyści związane z tzw. gospodarką cyrkularną (circular economy) poruszono w raporcie PARP pt. „Ocena zapotrzebowania na wsparcie przedsiębiorstw
Firma WITTMANN jest jednym z największych producentów robotów 3-osiowych wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Swą wysoką pozycję na rynku WITTMANN buduje dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i optymalnemu dostosowaniu konstrukcji urządzeń do oczekiwań swych odbiorców.
W mediach oraz przestrzeni publicznej pojawia się wiele nieprawdziwych oraz mylących informacji na temat implementacji dyrektywy Single Use Plastics (SUP) w Polsce. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych – największa polska organizacja zrzeszająca interesariuszy z branży przetwórców tworzyw sztucznych, zabrał głos i zweryfikował, co na ten moment wiadomo na temat wejścia w życie przepisów oraz zakresu ich obowiązywania.
FMV GmbH, ALBIS i BASF ściśle współpracowały, aby wspólnie stworzyć i wyprodukować jeden z głównych elementów sprzętu dentystycznego „Proxeo Ultra PB-530” firmy W&H Dentalwerk Bürmoos.
W Europie zmniejszyły się dostawy poliacetalu w lutym z powodu zakłóceń w produkcji i logistyce spowodowanych zimą i warunkami pogodowymi w regionie. Dostawy niektórych gatunków poliacetalu były już ograniczone w 2021 roku, ze względu na długi okres postoju głównego producenta w regionie i mniejszy import z Azji. Oczekuje się, że wpływ silnej zimowej aury nie będzie tak destrukcyjny dla rynku POM, jak może to mieć miejsce na innych rynkach polimerów konstrukcyjnych. Chociaż Europa importuje część POM od producentów amerykańskich, to jednak ogólne ilości są stosunk
Oczekuje się, że popyt na europejskim rynku poliwęglanów nadal pozostanie dobry w pierwszych kwartałach 2021 roku, ale na branżę wpływa niedobór surowców - ograniczona podaż propylenu w Europie ogranicza produkcję kumenu, fenolu i acetonu. Jednocześnie na rynku występuje niedobór bisfenol A po zmniejszeniu wolumenu importu z Azji, a Hexion ogłosił po raz drugi siłę wyższą na BPA w swoim zakładzie w Pernis w ciągu trzech miesięcy. Pod koniec lutego firma odnotowała również podwyżkę o 250 EUR/T dla swobodnie negocjowanego BPA, obowiązującą od 1 marca.
Podaż PBT w Europie jest opisywana jako słaba ze względu na problemy z przesyłkami pochodzącymi z Azji, na której opiera się rynek europejski. Popyt jest dobry i oczekuje się, że będzie się utrzymywał na podobnym poziomie w najbliższym czasie. Brak importu oznacza, że nabywcy poszukują materiału na wewnętrznych rynkach PBT. Niemniej dostępnych jest niewiele produktów, które mogłyby zaspokoić zwiększony popyt. Oznacza to także, że ceny idą w górę.
Warunki rynkowe dla półproduktów poliamidowych 66 w Europie były trudne już na początku lutego, a zimowa pogoda, która sparaliżowała przemysł petrochemiczny w Zatoce Meksykańskiej, pozostawiła regionalnych uczestników rynku w szczególnie ponurym nastroju. Dostawy kwasu adypinowego, adyponitrylu i heksametylenodiaminy (HMDA) zmniejszyły się jeszcze bardziej w wyniku rosnących niedoborów na rynkach cykloheksanu, fenolu i oleju K-A (cykloheksanol\on), a konsumenci starali się znaleźć wystarczającą ilość materiału, aby utrzymać odpowiednią produkcję.
Ceny ABS wzrosły szacunkowo o 33 EUR/T w lutym, zgodnie z rosnącymi kosztami surowców. Ceny kontraktowe styrenu na luty zostały ogłoszone na poziomie 1050 EUR/T, co oznacza wzrost o 24 EUR/T w stosunku do stycznia. Ceny butadienu spadły o 25 EUR/T do 700 EUR/T. Ceny kontraktowe akrylonitrylu cały czas rosły, a średni wzrost cen oceniono na 119 EUR/T w następstwie wysokich kosztów propylenu.
W ostatnich latach tworzywa sztuczne zostały postawione pod pręgierzem opinii publicznej i politycznej. Wszyscy pracujący na co dzień w branży tworzyw doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wszechstronnymi i pożytecznymi materiałami są tworzywa sztuczne i jak bardzo nieuzasadnionych jest wiele obiegowych opinii, które dominują w przekazie społecznym. Ten nacisk społeczny i polityczny przeradza się w kolejne ograniczenia dla tworzyw sztucznych. PlasticsEurope Polska od lat działa na rzecz branży tworzyw sztucznych, szerząc wiedzę na temat tworzyw i zagospodarowania ich odpadów..