Austriacka grupa opakowań z tworzyw sztucznych Alpla i tajlandzka firma PTT Global Chemical formalnie utworzyły spółkę joint venture Envicco, która zbuduje i będzie prowadzić zakład recyklingu tworzyw sztucznych w tajlandzkiej prowincji Rayong. Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie spółki joint venture w styczniu 2020 roku, stwierdzając, że nie ma ona żadnych obaw dotyczących konkurencji, ponieważ nakładanie się działań obu firm było bardzo ograniczone.
W imieniu Organizatorów pragniemy serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w kolejnej edycji Sympozjum Technicznego PLASTECH, które odbędzie się w FOLWARKU ŁOCHÓW**** /woj. mazowieckie/ w dn.16-17.IV.2020 r. Będzie to kolejne, dwudzieste szóste w naszej historii, spotkanie branży od lat wpisujące się w kalendarz najważniejszych wydarzeń przetwórców tworzyw sztucznych w Polsce. Tegoroczna edycja PLASTECH-u będzie odbywać się pod hasłem „ZNACZENIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII PRZETWÓRSTWA TWORZYW SZTUCZNYCH DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU”.
Pierwszy miesiąc 2020 roku nie przyniósł długo oczekiwanego przełamania negatywnego trendu i GIP60 spadł o 1,59 proc. do poziomu 779,63 pkt. Obiecujący koniec ubiegłego roku mógł dawać nadzieję na wzrost wartości polskich spółek produkcyjnych, które po słabym 2019 roku znajdowały się na relatywnie niskich poziomach. Niestety styczeń 2020 roku nie był jeszcze tym miesiącem, w którym akcje polskich producentów nagrodzą cierpliwość swoich akcjonariuszy.
BASF planuje zwiększyć zdolność produkcyjną swojego antyutleniacza „Irganox 1520L” o 20% w swoim zakładzie w Pontecchio Marconi/Włochy. Irganox 1520L jest termooksydacyjnym stabilizatorem stosowanym w polimeryzacji z roztworów, w polimeryzacji emulsyjnej, w termoplastycznych elastomerach, tworzywach sztucznych, klejach, uszczelniaczach, olejach oraz smarach.
Grupa MSK planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego kabin pojazdów użytkowych na Słowacji. Obiekt zostanie wybudowany w Sabinovie, około 10 km od istniejącego zakładu firmy w Lipanach. Według Timo Lehtioja, dyrektora generalnego prace rozpoczną się wiosną 2020 roku. Na początku powstanie hala montażowa, hala lakiernicza i magazyn. Rozpoczęcie produkcji w nowych zakładach planowane jest na początek 2021 roku, a w późniejszym czasie spawalnia i inne działy z Lipan zostaną przeniesione do nowego zakładu.
LANXESS, producent specjalistycznych środków chemicznych, został wyróżniony jako światowy lider w dziedzinie ochrony klimatu w ramach międzynarodowej inicjatywy CDP. W najnowszym rankingu koncern otrzymał najwyższą ocenę i został zaliczony do grona 179 wymienionych na „liście A” firm będących pionierami w dziedzinie ochrony klimatu („Climate Change A List”). Łącznie ocenie poddano 8,4 tys. spółek. Na „liście A” koncern, który w ramach programu od 2012 roku ujawnia dane dotyczące ochrony klimatu, znalazł się już po raz trzeci.
Operator Butachimie ogłosił, że trzyletnia konserwacja fabryki adiponitrylu (ADN) w Chalampé, która trwa od końca września 2019 roku, została zakończona. Wspólne przedsięwzięcie Invista i Solvay - Butachimie ponownie uruchomiło swój zakład na początku 2020 roku, z nowymi dodatkowymi mocami produkcyjnymi.
Dostawca samochodów Novares (www.novaresteam.com) otworzył swój pierwszy zakład w Rosji. Firma wynajmuje działkę o powierzchni 1 860 m² w parku przemysłowym w Togliatti, który jest fabryką dla AvtoVAZ, rosyjskiego producenta samochodów, który z kolei jest częścią Renault-Nissan.
Ascend Performance Materials sfinalizowało umowę ze stanem Alabama w USA na rozbudowę mocy produkcyjnych ADN w swoim zakładzie w Decatur w Alabamie. Oczekuje się, że projekt o wartości 175 mln USD stworzy 150 miejsc pracy podczas budowy i 10 miejsc produkcyjnych po zakończeniu. Ascend obecnie zatrudnia ponad 400 osób w Alabamie. Do 2022 roku Ascend planuje zwiększyć moce o 220.000 ton ADN rocznie.
18 grudnia 2019 w Tarnowie Grupa Azoty Compounding Sp. z o.o. działająca w ramach Segmentu Biznesowego Tworzyw Grupa Azoty uruchomiła Nową Wytwórnie Tworzyw Modyfikowanych (compoundingu) o mocy produkcyjnej 50 tys. ton rocznie. Partnerem biznesowym i technologicznym projektu jest niemiecka firma Akro Plastic GmbH. Wytwórnia powstała w ciągu zaledwie 1,5 roku w oparciu o najnowsze technologię i urządzenia, a budżet inwestycji wyniósł 100 mln zł.