Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
4. Edycja Konferencji Polimer - Relacja
4. Edycja Konferencji Polimer - Relacja
Koło Naukowe Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych POLIMER to organizacja założona w 2005 przez Pawła Jurkowskiego i Bartosza Pogorzelskiego, dwóch studentów Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, pod opieką prof. Krzysztofa Wilczyńskiego. Szeregi koła szybko się rozrosły o nowych członków chcących poszerzać swą wiedzę na temat TS. Studenci przestali być anonimowymi jednostkami, a stali się prężnie działającą grupą. Wśród firm, które zaczęły coraz lepiej nas poznawać, szukaliśmy brakującego ogniwa w akademickiej wiedzy. Organizujemy seminaria, gdzie możemy podzielić się wiedzą oraz wysłuchać doświadczonych znawców tematyki. Chcieliśmy również skorzystać z doświadczenia naszych starszych kolegów z branży. Każdego roku liczną grupą udajemy się na targi Plastpol by „dotknąć” najnowszej technologii, porozmawiać oraz posłuchać wykładów podczas części konferencyjnej. Nasza działalność spotyka się z niezwykle ciepłym przyjęciem, nawiązaliśmy współpracę, niejednokrotnie długofalową, której celem są cykliczne wizyty w zakładach produkcyjnych, między innymi Coca Cola HBC w Radzyminie, Plasteam w Warszawie, Wadim Plast w Regułach, Basell Orlen Polyolefins w Płocku, Procter & Gamble w Łodzi.
Konferencja była podzielona na cztery bloki tematyczne. Gościem honorowym został pan Profesor Andrzej Ziębicki z Polskiej Akademii Nauk, który wygłosił pierwszy wykład na temat fizyki procesu formowania włókien. Po wystąpieniu, Prezes KN Polimer Przemysław Narowski, wręczył panu Profesorowi Ziabickiemu tytuł i statuetkę Honorowego Członka Koła Naukowego Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych za „uformowanie pierwszej nici łączącej naukę z przemysłem”. Dalsze prelekcje odbywały się zgodnie z planem, część naukowa jako pierwsza, w której wystąpił również Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilczyński, była prezentacją ostatnich osiągnięć nauki i projektów KN Polimer. Kolejne bloki, rozdzielone przerwami na kawę, przedstawiały najnowsze trendy w technice. Mówiono między innymi o obróbkach powierzchniowych tworzyw sztucznych, technikach zdobienia IML (In Mould Labeling), chłodzeniu impulsowym i diagnostyce wad wyprasek. Nie mogło zabraknąć też bloku tematycznego poświęconego oprogramowaniu. Zaprezentowano w nim między innymi moduł I-mold dla SolidWorks, a gość z Niemiec, profesor Guenther Haag prezentował możliwości wykorzystania DOE (Design of Experiments), z którego korzysta program StasaQC, w tworzywach sztucznych. Przeważająca liczba prelegentów to absolwenci Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, zwrócono uwagę na znaczenie tego ośrodka dla całej branży, co podkreślił wszystkim doskonale znany pan Henryk Zawistowski, apelując jednocześnie o współpracę ze studentami i młodymi absolwentami. Podczas przerw goście i organizatorzy mieli czas na przedyskutowanie wszystkich spraw po przyjacielsku i posilenie się na dalszą część wykładów. Po czwartej i ostatniej części konferencyjnej, prowadzący zaprosili wszystkich na pyszny obiad, w przyjemnej atmosferze klubu mechanik, tuż obok budynku wydziału. Tutaj przy ciepłym posiłku każdy miał czas na dokończenie dyskusji rozpoczętych podczas wcześniejszych przerw. Obiad trwał prawię trzy godziny, po nim wszyscy goście rozjechali się do domów z zapowiedzią uczestnictwa w konferencji Polimer 2010.