Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

5 Lat Polski w UE - Raport UKiE

Drukuj

5 Lat Polski w UE - Raport UKiE

Z raportu przygotowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej wynika, że podczas pięciu lat członkostwa w Unii Europejskiej polska gospodarka zyskała najwięcej na uczestnictwie w jednolitym rynku UE i we Wspólnej Polityce Rolnej.


Badania opinii publicznej wskazują, że w minionych 5 latach wzrastała akceptacja społeczna dla obecności naszego kraju w UE. Najważniejsze dla Polaków okazały się takie efekty członkowstwa jak: swoboda podróżowania i podejmowania pracy oraz nauki w innych krajach członkowskich, poprawa sytuacji w rolnictwie, korzyści dla polskiej gospodarki, lepsza sytuacja na krajowym rynku pracy, a także większa rola Polski na arenie międzynarodowej.
Autorzy raportu UKIE podkreślili też, że najwięcej efektów członkostwa jest widocznych w sferze współpracy gospodarczej z państwami UE, co wynika z uczestnictwa Polski w jednolitym rynku wewnętrznym Unii. Pozytywne zmiany widać równie wyraźnie w rolnictwie, co z kolei jest skutkiem zastosowania w Polsce reguł Wspólnej Polityki Rolnej. W raporcie zastrzeżono jednak, że mimo najwyższego wzrostu dochodów odnotowanego w małych gospodarstwach rolnych (skutek wypłacania dopłat bezpośrednich), ich poziom wciąż pozostaje zdecydowanie niższy od przeciętnego dochodu mieszkańców miast i nie jest wystarczający dla dokonywania inwestycji w rozwój gospodarstwa. W raporcie podkreślono też, że nie spełniły się powszechne obawy o wykup ziemi przez cudzoziemców. W innych dziedzinach, takich jak służba zdrowia, kultura czy edukacja, zmiany są pośrednim efektem wejścia Polski do UE i wynikają przede wszystkim z możliwości korzystania z funduszy unijnych. Raport zwraca też uwagę, że to właśnie członkostwu w UE zawdzięczamy fakt, iż Polska jest wymieniana wśród państw, które w 2009 r. mają szanse na uniknięcie recesji i uznawane są za najbardziej konkurencyjne gospodarki UE.
Członkostwo w UE wyraźnie przyspieszyło wzrost gospodarczy w Polsce i stało się czynnikiem osłabiającym podatność naszego kraju na wahania koniunktury międzynarodowej. Katalizatorem wzrostu gospodarczego okazały się popyt konsumpcyjny i inwestycyjny. Duży wpływ na rozwój gospodarczy miały unijne fundusze: od dnia wejścia Polski do UE 1 maja 2004 r. do końca 2008 roku otrzymaliśmy 26,5 mld euro, natomiast do budżetu UE wpłaciliśmy 12,5 mld euro. Oznacza to, że po pięciu latach członkostwa do Polski napłynęło o 14 mld euro więcej niż wyniosły składki naszego kraju wnoszone do wspólnego budżetu.
Przedstawieniu raportu oraz wymianie opinii na temat funkcjonowania Unii Europejskiej poświęcona była międzynarodowa konferencja “Polska i Unia Europejska. Pięć lat po rozszerzeniu”, która odbyła się 30 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki. Gośćmi spotkania byli m.in.: Prezydent RP Lech Kaczyński, Premier RP Donald Tusk oraz byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller a także: Jose Manuel Barroso - szef Komisji Europejskiej, Pat Cox - były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jacek Saryusz-Wolski - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. /Źródło: UKiE, Rzeczpospolita/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent