Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
60 Lat Firmy Chemicznej Dwory S.A.
60 Lat Firmy Chemicznej Dwory S.A.
Firma powstała 1 września 1945 roku pod nazwą Fabryka Paliw Syntetycznych w Dworach. Nazwa zakładu zmieniana była jeszcze kilkakrotnie. W 1951 r. przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Zakłady Chemiczne „Oświęcim” w Oświęcimiu. 1 grudnia 1994 roku, jako przedsiębiorstwo państwowe, na mocy ustawy o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji, przekształcone zostało w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1995 roku sześćdziesiąt procent akcji Spółki wniesiono do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Decyzją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w 1997 r. przyjęta została obecna nazwa: Firma Chemiczna Dwory Spółka Akcyjna.
Od 20 grudnia 2004 roku Dwory S.A. są spółką publiczną, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Działalność Spółki koncentruje się aktualnie na trzech głównych grupach produktowych: kauczukach i lateksach syntetycznych, tworzywach styrenowych oraz dyspersjach winylowych i akrylowych. W strukturze przychodów Spółki (dane za 2004 rok) dominuje sprzedaż polistyrenów (42%) i kauczuków (40%). Eksport stanowi około 37% wartości sprzedaży Dworów S.A. Dominującymi kierunkami sprzedaży zagranicznej są rynki krajów Unii Europejskiej.
W ciągu ostatnich kilku lat wybudowano nowoczesną instalację styrenu według technologii Lummus/UOP o zdolności 100 tys. ton, powiększono zdolności produkcyjne polistyrenu do spieniania do poziomu 72 tys. ton na rok – co pozwoliło na osiągnięcie pozycji piątego operatora na rynku europejskim. Uruchomiona została instalacja polistyrenu blokowego według technologii FINA, dzięki której w istotny sposób wzbogacona została oferta, a nowe produkty zdobyły nowe rynki. Gruntownej modernizacji poddawane są kolejne ciągi technologiczne instalacji kauczuków, a dzięki wprowadzeniu nowych systemów sterowania, poprawie uległa jakość i powtarzalność parametrów produkcji. W 2000 roku prowadzono modernizację instalacji do produkcji dyspersji winylowych i kopolimerów, w kierunku umożliwiającym produkcję nowych wyrobów. Firma uruchomiła ponadto laboratorium badawczo-aplikacyjne dyspersji winylowych i kopolimerowych, którego celem jest opracowywanie nowych produktów i wzmocnienie wsparcia technicznego dla klientów.
Znaczna część nakładów inwestycyjnych poniesionych w ostatnich latach związana była z inwestycjami zmniejszającymi skalę oddziaływania na środowisko. Najważniejsze inwestycje w tym zakresie to: nowoczesna oczyszczalnia ścieków wg technologii PURAC oraz instalacja katalitycznego dopalania odgazów styrenowych z produkcji kauczuków REGENOX. W 2003 roku Dwory S.A. rozpoczęły realizację pięcioletniego planu strategicznego na lata 2003-2007, zmierzając do wzmocnienia konkurencyjności swoich wyrobów poprzez unowocześnianie metod organizacyjnych, optymalizację procesów produkcji i zarządzania, obniżkę kosztów i dalszy wzrost standardów jakościowych oraz obsługi klientów. Firma kontynuuje inwestycje wspierające rozwój produkcji nowych rodzajów kauczuków oraz polistyrenów, nie zaprzestała też prac nad doskonaleniem dyspersji winylowych.
Spółka posiada certyfikaty dla Systemu Zarządzania Środowiskiem (ISO 14001), Systemu Zarządzania Jakością (ISO 9001) oraz Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy (PN-N 18001) tworzących spójny, Zintegrowany System Zarządzania. W 2003 roku Firma, jako jedna z pierwszych w kraju, przystąpiła do prac związanych z przygotowaniem wniosku o udzielenie pozwolenia zintegrowanego na korzystanie z zasobów środowiska naturalnego, zgodnie z normami i wymogami prawa europejskiego. Prace te zbliżają się już do finału.
Dwory S.A. nieustannie monitorują stan środowiska naturalnego we współpracy z licznymi placówkami naukowymi i badawczymi. Spółka posiada własny system monitoringu powietrza, wód i gleby, obejmujący teren Firmy i jej bezpośrednie sąsiedztwo. Dwory S.A. posiadają opracowanie pt. „Flora i fauna w Firmie Chemicznej Dwory S.A.”, które dokumentuje mnogość gatunków roślin i zwierząt żyjących na obszarze Firmy. Przeprowadzona identyfikacja zasobów fauny i flory wskazuje, że możliwa jest koegzystencja przemysłu z przyrodą, pod warunkiem – jak to czynią Dwory S.A. – przestrzegania obowiązujących norm i rygorów ochrony środowiska.
Firma Chemiczna Dwory S.A. zdefiniowała podstawowe cele strategiczne dla głównych obszarów biznesowych. Przede wszystkim – chce wzmocnić swoją rolę jako jednego z najważniejszych ośrodków produkcji kauczuków syntetycznych w Europie. W dłuższej perspektywie będzie to wymagało rozszerzenia oferty o nowe typy kauczuków: kauczuki polibutadienowe i kauczuki styrenowo-butadienowe produkowane technologią rozpuszczalnikową. Dwory S.A. – chcąc pozostać w przyszłości jednym z największych dostawców kauczuków dla przemysłu oponiarskiego w Europie – zdecydowały zarówno o modernizacji istniejących linii kauczuków emulsyjnych jak i o rozszerzeniu oferty rynkowej. Program rozwoju biznesu kauczukowego firmy Dwory S.A. wynika z ewolucji rynku, zachodzącej głównie pod wpływem przemysłu oponiarskiego. W poszukiwaniu materiałów nadających oponom lepsze właściwości, firmy oponiarskie wprowadzają stopniowo kauczuki SBR wyprodukowane w procesie rozpuszczalnikowym, w miejsce stosowanego powszechnie i wykorzystywanego również przez Dwory S.A. procesu emulsyjnego. Kauczuki rozpuszczalnikowe pozwalają na uzyskanie mniejszych oporów toczenia i są stosowane w oponach wyższych klas, umożliwiając m.in. zmniejszenie zużycia paliwa i poprawę własności jezdnych pojazdów. Zapotrzebowanie ze strony europejskiego przemysłu oponiarskiego na ten rodzaj kauczuków wzrasta w tempie wyższym niż na tradycyjne kauczuki emulsyjne, gdzie następuje stabilizacja popytu. Kauczuki rozpuszczalnikowe znajdują się w portfelu takich firm Bayer, Enichem i Dow oraz Nippon Zeon, JSR i Asahi w Azji. Nie ma instalacji produkcyjnych tego typu w Europie Centralnej i Wschodniej. Firma planuje ponadto zwiększenie mocy produkcyjnych dotychczas produkowanych produktów, takich jak Owipian® oraz dyspersje. Bezpieczeństwo surowcowe poprawić ma budowa instalacji do produkcji etylobenzenu. Realizacja inwestycji planowana jest w formie wspólnego przedsięwzięcia z PKN Orlen S.A. Firma ma w planach ponadto powiązanie z partnerem branżowym. W ciągu najbliższych czterech lat Firma zamierza wydać na inwestycje łącznie około 450 mln zł.
Dynamiczny rozwój Spółki w ostatnich latach uczynił z niej przedsiębiorstwo konkurencyjne, bezpieczne i przyjazne środowisku, dostarczające na rynek nowoczesne produkty wysokiej jakości. Przyjęte przez Dwory S.A. hasło „Jesteśmy ambasadorem Polski” stawia przed Firmą duże wymagania i wiąże się z zaangażowaniem wszystkich pracowników w dbanie o wysoką jakość i kulturę swojej pracy. W swych działaniach Firma koncentruje się na jakości produkcji, sprawności obsługi, atrakcyjności cen i bezpieczeństwu ekologicznemu technologii i produktów, a także bezpieczeństwu pracy. Sprzyja temu wdrożony Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Bezpieczeństwem Pracy. Przyjęta przez Spółkę filozofia działania, oparta na TQM – Zarządzaniu przez Jakość, to niekończący się proces doskonalenia i rozwoju Firmy. Działania Firmy doceniane są również przez jej otoczenie. Spółka jest wysoko notowana w prestiżowych rankingach, jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień. W uznaniu umiejętności odnoszenia sukcesów w niesprzyjających warunkach gospodarczych, magazyn Home&Market przyznał Dworom S.A. tytuł Lokomotywy Polskiej Gospodarki. Firma posiada też wysoko cenione w środowiskach gospodarczych tytuły Mister i Junior Eksportu oraz Wybitny Polski Eksporter. Od kilku lat jest członkiem elitarnego grona Akademii Marek. W uznaniu osiągnięć w zakresie ochrony środowiska naturalnego, popartych certyfikatem ISO 14001, Firma wpisana została do Panteonu Polskiej Ekologii. Firma jest ponadto laureatem Małopolskiej Nagrody Jakości w 2003 r., została także wyróżniona w ubiegłorocznej edycji Polskiej Nagrody Jakości.
Pomimo uznanej pozycji i rosnącego znaczenia gospodarczego, Dwory S.A. pozostają Firmą przyjazną i otwartą dla otoczenia. Spółka wspiera kulturę, lokalne inicjatywy i sport. Sukcesy hokeistów Dworów S.A. Unii, których Spółka jest wyłącznym sponsorem oraz pływaków, w tym ubiegłorocznego olimpijczyka, mistrza świata Pawła Korzeniowskiego, a także łyżwiarzy figurowych – Doroty Zagórskiej i Mariusza Siudka, znane są w całym kraju i na świecie. /www.dwory.pl/