Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Analiza rynku pracy w branży chemicznej - jak pozyskać i utrzymać pracownika
Analiza rynku pracy w branży chemicznej - jak pozyskać i utrzymać pracownika
Specyfika branży chemicznej
W branży chemicznej pracę znajdą zarówno pracownicy produkcji, operatorzy zautomatyzowanych systemów oraz wykwalifikowani specjaliści. Warto wspomnieć, że według raportu „Przemysł chemiczny w Polsce – pozycja, wyzwania, perspektywy” jest trzecim co do wielkości rynkiem zatrudnienia w naszym kraju. Mówiąc o branży chemicznej, mamy na myśli przemysł kosmetyczny, przetwórstwo, produkcję chemikaliów, opon, paliwa, nawozów, tworzyw sztucznych i wielu innych dziedzin wytwórstwa. W Polsce wielkie zakłady oraz drobne zakłady chemiczne znajdują się w całym kraju, często zlokalizowane w małych miejscowościach lub okręgach przemysłowych, dzięki czemu pracę mogą znaleźć nawet osoby z regionów o mniejszych możliwościach zatrudnienia.
Jakie zawody w branży chemicznej?
Przeglądając oferty pracy na jednym ze znanych serwisów publikujących ogłoszenia o pracę - https://www.aplikuj.pl/, sprawdziliśmy na jakie zawody w branży chemicznej jest największe zapotrzebowanie. Znajdziemy więc ogłoszenia o pracę takie jak:
- technolog kosmetyczny
- chemik technolog
- operator składowiska
- chemik analizy ilościowej
- laborant
- inspektor w stacji sanitarno-epidemiologicznej
- inżynier technologii chemicznej
Co ciekawe, pojawia się również sporo ofert dla nauczycieli chemii. Na tym polu widać spory deficyt pedagogów i zapotrzebowanie rynkowe.
Jak pozyskać pracownika?
Dobrym sposobem na znalezienie pracownika będą serwisy z ofertami pracy, posiadające spory zasięg i dużo odbiorców. Mamy wtedy większą szansę, że spłyną do nas aplikacje od wykwalifikowanych pracowników. Możemy również podjąć się rekrutacji doświadczonych pracowników i próbować ściągnąć ich do naszej firmy. Wielu z nich wciąż próbuje rozwijać swoją karierę zawodową. Przeglądają oferty z rynku pracy, publikacje poradnikowe typu "Jak znaleźć nową pracę? - 10 praktycznych wskazówek", uczestniczą w szkoleniach i doskonalą się zawodowo. To właśnie do takiej grupy muszą dotrzeć firmy poszukujące fachowców w branży chemicznej.
Jak utrzymać pracownika w branży chemicznej?
Jak wiemy, branża chemiczna jest trudnym obszarem zatrudnienia. Środowisko wykonywanej pracy często jest szkodliwe, co może odstraszać potencjalnych pracowników na niektóre stanowiska. Dlatego zakłady z branży chemicznej muszą zadbać o atrakcyjne wynagrodzenia pracowników różnych szczebli. Średnie wynagrodzenie pracowników w branży chemicznej wynosi 5500 zł brutto. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność pracy będą świadczenia socjalne zapewnione przez pracodawcę, zorganizowane dojazdy do miejsca pracy, opieka medyczna oraz wysokie ubezpieczenia. Kluczowym czynnikiem okaże się jednak atrakcyjna pensja oraz dobre warunki pracy.