Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Anwil Kontra PCC

Drukuj

Anwil Kontra PCC

Anwil wciąż wierzy, że kupi zakłady azotowe z Tarnowa i Kędzierzyna. Więcej szans ma jednak na zakup czeskiej Spolany. Anwil należący do PKN Orlen bierze udział w przetargu na sprzedaż Spolany, ogłoszonym przez Unipetrol, także należący do Orlenu. Jego rywalem jest węgierski BorsodChem. Decyzja o wyborze inwestora zapadnie do końca czerwca. Dla Anwilu byłaby to strategiczna akwizycja. Orlen zamierzał przeprowadzić integrację produkcji Spolany, Anwilu, ZA Tarnów i ZA Kędzierzyn. Zamierzał - napisał Puls Biznesu. W planach Orlen miał m.in. integrację produkcji PCW (polichlorek winylu) Spolany i Anwilu, produkcji kaprolaktamu (komponent do produkcji włókien sztucznych) w Spolanie i Tarnowie oraz rozwój i integrację produkcji nawozowej firm. Anwil brał udział w prowadzonym przez Naftę Polską (NP) procesie prywatyzacji zakładów azotowych z Tarnowa i Kędzierzyna. Odpadł jednak z przetargu. NP wybrała niemiecki Petro Carbo Chem (PCC). Nie ma jednak jeszcze zgody Rady Ministrów i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na sprzedaż PCC akcji tych spółek. Przedstawiciele Anwilu mają więc nadzieję, że wrócą do gry.

- Czekamy cierpliwie na decyzję rządu. Jeżeli uzna on, że Anwil byłby lepszym inwestorem dla Tarnowa i Kędzierzyna, gotowi jesteśmy natychmiast przystąpić do negocjacji warunków cenowych i pakietów socjalnych — powiedział Benedykt Michewicz, prezes Anwilu. Jego zdaniem, spółka zrobiła wszystko, by wygrać rywalizację z PCC. — Nie twierdzę, że to zły inwestor, ale Anwil byłby lepszy. Za plecami ma Orlen z zapleczem surowcowym i jest spółką w dobrej kondycji finansowej — podkreśla Benedykt Michewicz.
 
Sprawy jednak mogą przybrać niekorzystny dla Anwilu obrót. 29 maja zarząd Nafty Polskiej złożył wniosek o wyrażenie zgody przez walne tej spółki na prywatyzację Tarnowa, Kędzierzyna oraz Zachemu i Sarzyny. Uchwała w tej sprawie zapadnie po podjęciu przez rząd i UOKiK decyzji w sprawie prywatyzacji tych spółek — mówi Agnieszka Dłuska, naczelnik biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa. Walne NP stanowi minister skarbu. UOKiK już zajął się badaniem transakcji. — Prowadzimy postępowanie w sprawie procesu koncentracji, którego uczestnikami będą spółki wielkiej syntezy chemicznej — powiedziano w biurze prasowym UOKiK. /Źródło: Puls Biznesu/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent