Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Azoty - Wzrost Zdolności Produkcyjnych

Drukuj

Azoty - Wzrost Zdolności Produkcyjnych

W Zakładach Azotowych Tarnów zakończona została rozbudowa wytwórni poliamidu 6. Roczna zdolność produkcji sięgnie teraz około 45 tys. ton. Ze względu na rosnący popyt na rynkach światowych na polimery ZA Tarnów planuje wybudować nową wytwórnię poliamidów. Zwiększenie zdolności produkcyjnych kosztowało 54 mln zł. Środki na inwestycje pochodziły głównie z własnych zasobów finansowych.
Poliamid 6, produkowany w Tarnowie pod nazwą handlową Tarnamid, jest tworzywem uzyskiwanym w procesie polimeryzacji kaprolaktamu. Ponieważ polimery (do których należy poliamid) cieszą się coraz większym zainteresowaniem planowana jest budowa w ZAT kolejnej wytwórni. Jej zdolność produkcyjna jest planowana na 55 tys. ton. Łącznie więc małopolski zakład dysponowałby zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 100 tys. ton poliamidów rocznie. Tarnowska spółka opracowała Studium Wykonalności tej inwestycji, której realizacje - m.in. z wykorzystaniem środków pozyskanych z emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych - planuje rozpocząć w r. 2009 i zakończyć po dwóch latach.
- Oddana do użytku wytwórnia jest jednak realizacją pierwszego etapu inwestycji, jakie spółka planuje w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, który w najbliższych latach stanowić będzie jeden z głównych obszarów ekspansji tarnowskich Azotów. Dalsza rozbudowa w obszarze poliamidu nie jest tylko pomysłem. Mamy przygotowaną szczegółową dokumentację projektu, m.in. analizę ekonomiczną, harmonogram realizacji, analizę wrażliwości i kalkulację kosztów wytwarzania i zdefiniowane sposoby finansowania inwestycji, której wartość wynosi ok. 175 mln złotych - mówi Prezes Zarządu spółki, Jerzy Marciniak. Przychody ze sprzedaży kaprolaktamu i tworzyw konstrukcyjnych stanowią obecnie ponad 50 proc. przychodów Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach SA. Po zakończeniu programu inwestycyjnego, w 2015 r. spółka będzie uzyskiwać 85 proc. przychodów z produkcji polimerów i produktów pochodnych uzyskiwanych w procesie ich wytwarzania. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent