Firma BASF Poliuretany Polska Sp. z o.o. dołączyła do Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych (SIPUR). Promocja pianki poliuretanowej stanowi główny cel powstałego przed trzema laty związku. Jest ona o tyle ważna, że poliuretan pod wieloma względami jest najlepszym ze stosowanych materiałów izolacyjnych, natomiast jego producenci w Polsce nie mieli do tej pory swojej organizacji, która reprezentowałaby ich interesy, tak jak to ma miejsce w przypadku producentów styropianu czy wełny mineralnej. Związek włączył się także w kampanię promującą technologie termooszczędne (m.in. domy pasywne) i współpracuje w tym zakresie z innymi organizacjami branżowymi.
Przystąpienie BASF PU PL do związku jest naturalną konsekwencją wzmacniania pozycji firmy w Polsce.
- Na polskim rynku BASF jest dziś liderem w dziedzinie rozwiązań systemowych opartych na poliuretanach – powiedział Sławomir Górski, Dyrektor Zarządzający firmy BASF Poliuretany Polska. - Szczególny rozwój przewidujemy zwłaszcza w sektorze budowlanym, motoryzacyjnym oraz urządzeń chłodniczych - dodał.
Oprócz BASF związek zrzesza największych światowych producentów systemów, jak Bayer i Huntsman, producentów płyt izolacyjnych PIR jak Kingspan Insulation i Recticel oraz producentów izolacji natryskowych i technicznych.
Poliuretan w branży budowlanej jest wykorzystywany w płytach warstwowych, już od dziesiątek lat należących do „klasyki” materiałów budowlanych, materiałach izolacyjnych przeznaczonych dla domów pasywnych i o niskim zapotrzebowaniu na energię, różnorodnych materiałach do izolowania rur oraz w rdzeniach paneli izolacji próżniowej (VIP). Sztywną piankę poliuretanową wykorzystuje się na przykład w nowoczesnych metodach budowlanych, nie tylko po to, by zwiększyć powierzchnię użytkową pomieszczeń (dzięki mniejszej względnej grubości materiału), ale też aby zmniejszyć zużycie energii i koszty. Ważną rolę w budownictwie odgrywają też systemy natryskowe pianki poliuretanowej, używane do cieplnego izolowania dachów.
BASF w Polsce
Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia w kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz produkty chemii budowlanej. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF: dwa w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe, produkty chemii budowlanej) i jeden w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu). Firma BASF dużo inwestuje w działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarto laboratorium chemiczne, którego BASF jest wyłącznym partnerem. Co roku odwiedza je około 10 000 dzieci (głównie klasy szkolne). W 2012 r. firma BASF prowadzi w polskich mediach kampanię wizerunkową pod hasłem: „Tworzymy chemię, która łączy”. Więcej informacji na www.basf.pl.
O BASF
BASF - The Chemical Company jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. Firma BASF oferuje szeroki asortyment produktów: od chemikaliów przemysłowych, tworzyw sztucznych i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Łączymy sukces gospodarczy ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i ochroną środowiska. Dzięki osiągnięciom naukowym i innowacjom w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, dajemy naszym klientom możliwość zaspokojenia aktualnych i przyszłych potrzeb społecznych. Nasze produkty i rozwiązania systemowe przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, zapewnienia zdrowej żywności i poprawy jakości życia. To podsumowanie podkreśla cel naszej firmy: tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości. W roku 2011 BASF odnotował sprzedaż na poziomie około 73,5 miliardów € i pod koniec roku zatrudniał ponad 111,000 pracowników. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).
Więcej informacji na temat firmy BASF można znaleźć na stronie internetowej www.basf.com