Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Bitwa o Wielką Chemię

Drukuj

Bitwa o Wielką Chemię

Są już pierwsze ofiary bitwy o prywatyzację chemii. Na odsiecz jednej ze stron ruszyły związki. MSP na pole walki kieruje NIK. Wojna między Piotrem Woyciechowskim, przewodniczącym rady nadzorczej Nafty Polskiej, a Wojciechem Zarembą, prezesem Zakładów Azotowych Kędzierzyn, przybrała nieoczekiwany obrót. Rezygnację z funkcji wiceprezesa Nafty Polskiej złożył Wojciech Lubiewa-Wieleżyński, szef Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, ekspert branży - napisał Puls Biznesu. Ta personalna przepychanka to symptom toczącej się walki o los prywatyzacji spółek wielkiej syntezy. Wygląda na to, że na razie górę wzięli zwolennicy jej zamknięcia w obecnym kształcie. Budżet państwa ma swoje potrzeby. Nieoficjalnie powiedziano Pulsowi Biznesu w Nafcie Polskiej, że jako powód swojej rezygnacji Wojciech Lubiewa-Wieleżyński podał brak formalnej decyzji skarbu państwa o likwidacji Nafty Polskiej. Nie wiadomo było więc, czy będzie ona realizować strategię rządową dla sektora chemicznego czy też nie. Przedstawiciele rządu publicznie mówią, że los spółki jest przesądzony, formalnie w tej sprawie nie dzieje się nic. Wojciech Lubiewa-Wieleżyński odmawia komentarza na temat swojej rezygnacji.
Gdy obejmował stanowisko wiceprezesa Nafty Polskiej, w rozmowie z Pulsem Biznesu powiedział: — Zgodziłem się objąć funkcję wiceprezesa Nafty Polskiej pod warunkiem że proces prywatyzacji będzie kontynuowany. Nie możemy jednak zapominać, że konieczna jest integracja i koncentracja branży. Polskie firmy chemiczne są za małe, by skutecznie konkurować z zachodnimi gigantami — podkreślał. Jego zdaniem, należy dążyć do stworzenia podmiotu, którego obroty wynosiłyby co najmniej 1 mld EUR, a docelowo nawet 5 mld EUR. Konsolidatora upatrywał w Grupie PKN Orlen. Na przełomie marca i kwietnia Nafta Polska — pod kierownictwem Andrzeja Madery — podpisała jednak z Ciechem i niemieckim Petro Carbo Chemem umowy, dotyczące prywatyzacji Zachemu i Sarzyny oraz ZA Tarnów i ZA Kędzierzyn.
To z rekomendacji Andrzeja Madery, a przy sprzeciwie Wojciecha Lubiewy-Wieleżyńskiego prezesem Kędzierzyna został Wojciech Zaremba. Piotr Woyciechowski oskarżył go o współpracę z SB w odpowiedzi na zarzut prezesa Kędzierzyna, że naciskał na wypowiedzenie umowy spółce Solid Security i zastąpienie jej inną — właściwą.
Dymisja pana Wieleżyńskiego zaskoczyła radę Nafty Polskiej. Nie zajęła się więc okolicznościami powołania pana Zaremby na prezesa Kędzierzyna. Ale sprawy nie uważam za zamkniętą — mówi Piotr Woyciechowski. Tej podjazdowej wojny dosyć mają związki zawodowe Kędzierzyna. Wystosowały one list do Wojciecha Jasińskiego, ministra skarbu, w którym domagają się szybkiego zamknięcia prywatyzacji. /Źródło: Puls Biznesu/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent