Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Dobre Perspektywy Rafinerii Jedlicze

Drukuj

Dobre Perspektywy Rafinerii Jedlicze

W rafinerii w Jedliczu wzrośnie produkcja olejów i smarów, będzie również produkowany lekki olej opałowy. Firma zajmie się także przeróbką ropy wydobywanej na Podkarpaciu. Specjalnością jedlickiej rafinerii nadal pozostanie przeróbka olejów przepracowanych. Tu jest jedyna w Polsce profesjonalna instalacja do przetwarzania tego surowca. - Wspólnie z Orlenem będziemy rozbudowywać sieć zbiórki zużytych olejów - mówi Krzysztof Janas, prezes zarządu Rafinerii Jedlicze. Orlen, który jest głównym udziałowcem jedlickiej rafinerii, chce zwiększyć produkcję olejów i smarów w Jedliczu.Tu ma być również odsiarczany surowiec z Płocka, a produkowany na jego bazie lekki olej opałowy, w całości będzie sprzedawany za pośrednictwem PKN Orlen.
W Jedliczu powstanie również nowa instalacja do produkcji rozpuszczalników. A że Płock planuje zamknięcie tej produkcji u siebie, rafineria w Jedliczu przejmie w całości rynki zbytu. Plany jedlickiej rafinerii zakładają również ściślejszą współpracę z kopalniami nafty na Podkarpaciu. - PGNiG musi gdzieś sprzedać surowiec, my możemy go przerobić. Wszystko zależy teraz od rabatu, jaki możemy dostać. Jeśli się dogadamy, specjalnie na potrzeby PGNiG zmodernizujemy instalację, którą mamy u siebie. Szacujemy, że rocznie na Podkarpaciu wydobywa się 50-55 tys. ton ropy i my tyle przerabialibyśmy. Odbieralibyśmy nie tylko ropę, ale również wszystkie substancje wydobywane razem z nią - wyjaśnia prezes Janas. Jego zdaniem rafineria najtrudniejszy czas ma już za sobą. Przeprowadzono trudną restrukturyzację, zmniejszono zatrudnienie i teraz wśród tzw. rafinerii południowych jest ona spółką z najlepszymi wynikami.
Z informacji przekazanych przez prezesa PKN Orlen Igora Chalupca wynika, że w Jedliczu przeróbka olejów przepracowanych wzrośnie do 25 tys. ton rocznie, a produktów pochodzących z odsiarczania do 48 tys. ton. Płocki koncern chce zainwestować około 20 mln zł w rozwój produkcji rozpuszczalników, a około 10-15 mln zł przeznaczyć na modernizację dotychczas używanych instalacji. /Źródło: GW/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent