Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Dwóch Doradców Prywatyzacyjnych w ZAT S.A.

Drukuj

Dwóch Doradców Prywatyzacyjnych w ZAT S.A.

Zakłady Azotowe w Tarnowie, których prospekt emisyjny ma być gotowy jesienią, będą mieć dwóch doradców prywatyzacyjnych. Drugiego wybierze Skarb Państwa. Ministerstwo Skarbu planuje wyłonić własnego doradcę prywatyzacyjnego dla Zakładów Azotowych Tarnów (ZAT) jeszcze przed pozyskaniem 80 proc. akcji spółki od Nafty Polskiej - zapowiedział 13 czerwca wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. W tarnowskich Azotach działa już doradca - wybrany przez zarząd, który przygotowuje prospekt emisyjny (dokument zostanie przedstawiony najpóźniej w listopadzie).
Wymaga tego ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji - odpowiada na pytanie po co jeszcze jeden doradcaa wiceminister. Na pytanie, czy prywatyzacja ZAT mogłaby się opóźnić, gdyby doradcy mieli w jej kwestii rozbieżne opinie, odpowiada : - Taki scenariusz jest niemożliwy, bo każdy z nich będzie się zajmował innymi obszarami działalności spółki. Zdaniem Pawła Szałamachy doradca resortu skarbu może zostać wybrany jeszcze przed końcem wakacji. Posłowie z Sejmowej Komisji skarbu, która wczoraj zajmowała się sektorem chemicznym, pytali też o dokładny harmonogram prywatyzacji zakładów w Tarnowie i Kędzierzynie (ta druga spółka nie będzie prywatyzowana przez giełdę, skarb chce sprzedać całość jej akcji inwestorowi branżowemu) oraz likwidacji Nafty Polskiej. Resort skarbu odpowiedział na kwietniowe pismo komisji w tej sprawie z miesięcznym opóźnieniem, nie wyjaśniając wszystkich wątpliwości.
Prace nad prospektem ZAT są na tyle zaawansowane, że nie powinno być przeszkód w wejściu spółki na giełdę nawet jeszcze w tym roku - twierdzi Szałamacha . - Zaczęliśmy proces wyboru doradcy w Kędzierzynie. Na początku lipca walne Nafty Polskiej podejmie uchwałę o umorzeniu jej kapitału. W tym samym miesiącu Skarb Państwa powinien przejąć akcje ZAT i ZAK. Za przygotowanie strategii dla sektora chemicznego odpowiedzialny jest resort gospodarki. - Nie możemy go opracować bez uzgodnień z Ministerstwem Skarbu - twierdzi Paweł Poncyliusz, wiceminister gospodarki. - Niestety, jak dotąd, nasza korespondencja zostaje bez odpowiedzi. /Źródło: Rzeczpospolita/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent