Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Elana Czeka Na Strategię

Drukuj

Elana Czeka Na Strategię

Strategia naprawcza dla zakładu Boryszewa jest już gotowa, przedstawiona będzie jednak dopiero po akceptacji rady nadzorczej. Pracownicy do tego czasu mogą zarządzić już referendum strajkowe. Władze Elany Toruń, jednego z zakładów giełdowego Boryszewa, przygotowały już strategię naprawczą dla firmy. Nie przedstawiły jej jednak na poniedziałkowym spotkaniu z władzami trzech związków zawodowych. Małgorzata Żarecka-Piątkowska, szefowa toruńskiego producenta polimerów, zapowiedziała, że zrobi to dopiero wtedy, gdy jej plany zatwierdzi rada nadzorcza Boryszewa. - Najbliższe posiedzenie rady nadzorczej planowane jest na przełomie października i listopada. Wtedy Elana przedstawi propozycję strategii - zapowiada w dzienniku Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

Nie ujawnia, na czym dokładnie polegać będzie restrukturyzacja fabryki. Tłumaczy to trwającymi właśnie negocjacjami cenowymi z dostawcami surowca, np. z Orlenem (jest na razie głównym dostawcą paraksylenu i glikolu, służących do produkcji głównych wyrobów). Rozmowy z dostawcami surowców powinny zostać wkrótce sfinalizowane i wtedy rynek ma szanse poznać plan naprawczy. Przy okazji prezentacji wyników z pierwszego półrocza władze Boryszewa zapowiadały jednak, że rozważane jest m.in. znaczące przekształcenie łańcucha produkcyjnego. - To jest konieczne, ponieważ europejski rynek poliestrów jest w bardzo trudnej sytuacji. Szkodzi mu tani import z Chin. Musimy więc zadbać przede wszystkim o rentowność produkcji - tłumaczy Małgorzata Iwanejko. Pomóc może objęcie Elany Toruń obszarem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wniosek w tej sprawie jest już złożony, a Boryszew prowadzi rozmowy z firmami, które mogłyby zainwestować na terenach zlokalizowanych wokół zakładu. Sprawy skomplikować mogą jednak związki zawodowe. Pracownicy chcą wiedzieć już teraz, na czym będzie polegać restrukturyzacja ich firmy. W przeciwnym wypadku zorganizują strajk generalny. - 26 października odbędzie się walne zgromadzenie delegatów mojego związku. Będziemy głosować nad referendum w sprawie strajku - mówi Piotr Ziółkowski, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych Systemu Ciągłego.

Zgodę na referendum w sprawie strajku generalnego dali już delegaci Solidarności. Oznacza to, że mogłoby się ono odbyć już w listopadzie. Tymczasem w zakładzie trwa już strajk włoski (pracownicy wykonują swoje obowiązki w sposób skrajnie drobiazgowy). W rezultacie wydajność fabryki spadła. Jak podają związkowcy, wydział chemiczny produkuje 70 ton surowca na dobę, podczas gdy wcześniej 300 ton. /Źródło: Puls Biznesu/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent