Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Fiasko Prywatyzacji Wielkiej Chemii

Drukuj

Fiasko Prywatyzacji Wielkiej Chemii

Nafta Polska w likwidacji poinformowała, iż w prowadzonym procesie prywatyzacji spółek zaliczanych do tzw. I grupy chemicznej, podjęła decyzję o zakończeniu procesu bez rozstrzygnięcia. Prywatyzacja spółek sektora wielkiej syntezy chemicznej będzie kontynuowana.

Ofertę zakupu spółek tzw. I grupy chemicznej złożyła niemiecka grupa PCC. Nafta Polska poinformowała w komunikacie, że po dokonaniu analizy otrzymanych od inwestora - firmy PCC SE - ostatecznych ofert potwierdzających proponowane warunki zakupu akcji ZAK i Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach uznano, że przedstawione przez potencjalnego inwestora propozycje nie były satysfakcjonujące dla sprzedających i odbiegały od oczekiwań zarówno w zakresie warunków cenowych, struktury transakcji, jak i kwot przeznaczonych na podwyższenie kapitału. Także pozostałe oferty złożone w ramach procesu w grudniu ub. roku nie dają podstaw do kontynuowania negocjacji i otrzymania satysfakcjonujących ofert.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners; prywatny fundusz National Qatar Industries Company, specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral.

Jak poinformowała Nafta Polska, proces prywatyzacji zostanie wznowiony przez MSP w II połowie br., po otrzymaniu i analizie ofert wstępnych na zakup akcji Zakładów Azotowych Puławy S.A. i Zakładów Chemicznych Police S.A.
Natomiast w odniesieniu do Ciech S.A., wobec wątpliwości zgłaszanych przez inwestorów odnośnie możliwości uzgodnienia satysfakcjonujących strony warunków w odpowiednim czasie, w ocenie Nafty Polskiej najważniejsze jest skuteczne przeprowadzenie restrukturyzacji finansowej i odbudowanie silnych podstaw kapitałowych spółki w celu wzrostu jej wartości. Ewentualny powrót do prywatyzacji będzie możliwy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Fiasko prywatyzacji nie jest niespodzianką. Do procesu sprzedaży doszło w momencie gdy branża chemiczna przeżywa poważne problemy. Najpierw światowy kryzys gospodarczy spowodował pogorszenie się wyników całej branży. Dodatkowo pojawiły się problemy z gazem. Polskie firmy chemiczne kupowały go drożej niż zagraniczna konkurencja, co obniżyło możliwość rywalizowania z zagranicznymi podmiotami z branży. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent