Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Fundusze UE - Kredyt Technologiczny

Drukuj

Fundusze UE - Kredyt Technologiczny

Jedną z metod wspierania innowacyjnych przedsięwzięć w gospodarce jest utworzenie Funduszu Kredytu Technologicznego. Kredyt technologiczny jest kredytem inwestycyjnym przeznaczonym dla przedsiębiorcy i udzielany jest na realizację inwestycji technologicznej, którą jest:
  • zakup nowej technologii, jej wdrożenie i uruchomienie w oparciu o nią produkcji nowych lub zmodernizowanych wyrobów lub świadczenie nowych lub zmodernizowanych usług,
  • wdrożenie własnej nowej technologii i uruchomienie w oparciu o nią produkcji nowych lub zmodernizowanych wyrobów lub świadczenie nowych lub zmodernizowanych usług.
Przez nową technologię rozumie się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań naukowych i prac rozwojowych, która: umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów i usług, nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat.
Kredytem technologicznym nie może być finansowana realizacja:
  • dużej inwestycji (wydatki przekraczające równowartość w złotych 50 mln euro),
  • inwestycji w sektorze hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, górnictwa węgla i rybołówstwa,
  • produkcji, przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów, o których mowa w Załączniku nr 1 do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Kredyt technologiczny udzielany jest na warunkach rynkowych, właściwych dla finansowania działalności gospodarczej, jako kredyt inwestycyjny, z zastrzeżeniem możliwości częściowego umorzenia kwoty kapitału kredytu. Udział własny przedsiębiorcy w finansowaniu inwestycji technologicznej, na którą udzielany jest kredyt, nie może być mniejszy niż 25% wartości netto tej inwestycji. Kredyt technologiczny udzielany jest na okres do 72 miesięcy, możliwa jest karencja w spłacie kapitału kredytu do 12 miesięcy. Kwota kredytu nie może przekroczyć równowartości w złotych 2 mln €, przeliczanej według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu.
Po zrealizowaniu projektu kredyt może być częściowo umorzony. Całkowita kwota umorzenia części kredytu technologicznego nie może przekroczyć:
  • równowartości w złotych 1 mln euro przeliczonej według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień dokonania umorzenia,
  • 50% kwoty wykorzystanego kapitału kredytu technologicznego,
  • w danym roku kalendarzowym - iloczynu 10% kwoty kapitału wykorzystanego kredytu technologicznego i liczby lat, które upłynęły od dnia udzielenia przedsiębiorcy kredytu technologicznego.

/Jerzy Kwiecień/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent