Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Istnienie Konkurencji Jest Potrzebne...

Drukuj

Istnienie Konkurencji Jest Potrzebne...

Już niebawem upłyną 4 lata od momentu w którym swoją działalność na rynku krajowych dystrybutorów tworzyw sztucznych oraz dodatków do TS rozpoczęła firma Betaplast Beata Wojciechowska z Poznania. Swoją działalnością w tym okresie czasu firma zyskała nie tylko wielu Klientów, ale przede wszystkim stała się znacznie bardziej rozpoznawalna na rynku i kojarzona ze znanymi europejskimi producentami tworzyw sztucznych.
O możliwościach rozwoju firm dystrybucyjnych, ich przyszłości oraz o potencjale krajowego rynku przetwórców towrzyw z Beatą Wojciechowską, będącą właścicielem firmy, rozmawia Jacek Szczerba.
- Rozpocznijmy od prezentacji Firmy Betaplast i jej oferty
- Działalność firmy Betaplast jest ukierunkowana na zaopatrywanie firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w surowce z grupy granulatów konstrukcyjnych tworzyw sztucznych, przetwarzanych najczęsciej technologią wtrysku jak również gotowych półwyrobów tworzyw sztucznych do dalszej obróbki. W ofercie firmy można także znaleźć szeroką gamę środków do barwienia i modyfikacji tychże tworzyw.
- Czy poprzednie doświadczenia zawodowe, wskazały kierunek i wyznaczyły profil działalności Firmy?
- Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych interesowała mnie od dawna. Pierwsze doświadczenia zwiazane z branżą zdobyłam już w czasie studiów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Poznańskiej wybierając specjalizację Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych. Czas od zakończenia studiów do chwili powstania firmy Betaplast był dla mnie okresem zdobywania doświadczenia, poznawania rynku i branży tworzyw sztucznych, współpracy z klientami i pogłębiania wiedzy technicznej. Tak więc historia mojej pracy zawodowej od zawsze związana była z branżą a powstanie firmy Betaplast było naturalną kontynuacją moich zainteresowań.
- Patrząc z perspektywy czasu ostatnie 4 lata dla Pani Firmy to okres ...
- Ostatnie 4 lata były dla mnie bardzo pracowite. Był to okres konsekwentnego wprowadzania w życie filozofii działania mojej firmy opierającej się na jak najbliższej współpracy z klientem. Od pierwszego dnia działalności firmy Betaplast postawiłam sobie za cel stworzenie jak najlepszych relacji z moimi odbiorcami, dostarczając im wysokiej jakości produkty w systemie „ASAP”. Celem nadrzędnym jest dla mnie profesjonalna obsługa odbiorców zarówno pod względem terminowości dostaw jak i zapewnienia profesjonlnego doradztwa technicznego.
- A jak wygląda obraz, który chciałaby Pani zobaczyć w najbliższej przyszłości?
- Chciałabym by nasza branża nadal rozwijała się w ciągły i jednocześnie dynamiczny sposób. Mimo, że jestem handlowcem już ładnych parę lat, nie mogę się nadal oswoić z „drapieżnością” polskiego rynku, szczególnie, że mając kontakty handlowe z wieloma krajami europejskimi i poza europejskimi, mam na codzień okazję by porównać kulturę pracy w wielu miejscach na ziemi... Stąd też życzenie by rynek dystrybutorów tworzyw w Polsce był w tym znaczniu podobny do wzorców obecnych w Niemczech czy Francji. A do tego oczywiście moim życzeniem jest by rola małych i średnich dystrybutorów tworzyw w Polsce była nadal znacząca.
- Polski rynek dystrybutorów tworzyw sztucznych to w chwili obecnej co najmniej kilkadziesiąt firm. Czy nie obawia się Pani tak znacznej konkurencji i ich wpływu na działalność Firmy?
- Konkurencja jest rzeczywiście duża zarówna na rynku polskim jak i europejskim. Tym niemniej dla mnie nie jest to zjawisko deprymujące. Uważam, że istnienie konkurencji jest potrzebne i wpływa pozytywnie na jakość działania firm dystrybucyjnych.
- Nie pozostaje mi zatem nic innego jak zapytać jakie atuty posiada Betaplast, odróżniające je w znaczący sposób od konkurencji...
- Przewidwanie potrzeb Klienta i duża elastyczność w dostosowywaniu się do nich, bliski kontakt z Klientem, a do tego innowacyjność w działaniu połączona z szybką decyzyjnością...
- Działalność firm dystrybucyjnych winna opierać się w głównej mierze na dobrej współpracy z dużymi producentami. Czy nie uważa Pani, że taka forma niesie ze sobą duże ryzyko przejęcia przez producenta lokalnego rynku wypracowanego przez dystrybutora?
- Zgadzam się. takie ryzyko zawsze istnieje. Powiem więcej - na rynku są firmy wręcz zorientowane na tego typu działania. Dlatego też staram się współpracować z niezbyt dużymi ale za to wysokospecjalizowanymi i profesjonalnymi dostawcami, których elastyczność, innowacyjność, profesjonalizm i krótkie terminy realizacji zamówień pozwalają na zaproponowanie moim Klientom szybkich dostaw, wysokiej jakości produktów w każdym przypadku zgodnych z ich wymaganiami.
- Kilka słów na temat ogólnego stanu branży tworzyw sztucznych w Polsce
- Branża PTS ma ogromny potencjał. Potwierdzają to napływające coraz to nowe informacje o pojawieniu się na naszym rynku kolejnych firm, potentatów branży tworzyw, łaczeniu się firm dystrybucyjnych i produkcyjnych w holdingi, coraz to nowe przejęcie i akwizycje. Tym samym pojawia się niebezpieczeństwo zdominowania branży przez największe firmy obecne na rynku. Ale w moim przekonaniu właśnie zmienność realiów biznesowych powoduje, że należy szybko reagować na nowe trendy, które rynek proponuje, podejmowac działania, które wymusza i często szukać nisz rynkowych, których zapełnienie pozwola na uzyskanie kolejnego poziomu rozwoju firmy.
- Czy ten obraz może ulec jakimś zmianom w ciągu najbliższych lat?
- Myslę, że w najblizszym czasie ten proces będzie jedynie tracił na intensywności ale kierunek się nie zmieni choć oczywiscie moge sie mylić i może lepiej żeby jednak tak było..
- Jednym z przyszłościowych produktów oferowanych przez Pani Firmę są termoplasty wzmocnione długim włóknem szklanym. Proszę przybliżyć ten segment wyrobów oraz powiedzieć jakiej przyszłości dla tej grupy materiałów upatruje Pani na rynku polskim?
- Oferowne przez Betaplast polimery wzmocnione długim włóknem szklanym, to głównie PA6, PA66 oraz PP. Są to produkty obecne na rynku już dość długo, jednak w moim przekonaniu z bardzo dużą przyszłością. Istotną zaletą tworzyw modyfikowanych długim włóknem szklanym jest fakt, że inne tworzywa termoplastyczne wzmocnione filamentami lub krótkimi włóknami nie spełniają wymagań tak wyjątkowego połączenia wyskokiej sztywności i znakomitej udarności. Znajdują one zastosowanie głównie tam, gdzie detale wykonane z metalu mogą zastąpić elementy wykonane z tworzyw sztucznych – materiału dającego się w 100% odzyskiwać, i jednocześnie pozwalającego na obniżkę kosztów produkcji oraz znaczącą redukcję masy elementu.
- Czy podobniej charakterystyce można poddać rynek profili i półwyrobów z tworzyw?
- Rynek profili i półwyrobów z tworzyw sztucznych jest nieco inny i zorientowany na zupełnie innego odbiorcę. Tym niemniej wszystkie „nowinki” pojawiające się w granultach bardzo szybko przenoszone są w świat półwyrobów.
- Czego chciałaby Pani życzyć wszystkim Czytelnikom ?
- Optymizmu i życzliwości w tych dziwnych czasach nastawionych głównie na walkę w każdym tego słowa znaczeniu.
- I na koniec czego powinniśmy życzyć firmie Betaplast w tym roku?
- Myślę że nieustającej pasji w realizowaniu podejmowanych wyzwań.
- Dziękując za rozmowę, życzę zatem 100% realizacji wszystkich podjętych wyzwań...
- Dziękuję pięknie. Również Panu życzę samych sukcesów i serdecznie pozdrawiam czytelników portalu www.tworzywa.pl
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent