Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Jak Dobrze Wybrać Betoniarkę?

Drukuj

Jak Dobrze Wybrać Betoniarkę?

Od czego zacząć?

Zadaniem betoniarki jest wymieszanie cementu, kruszywa, wody i ewentualnych dodatków w taki sposób, aby powstała mieszanka o jakości pozwalającej na uzyskanie betonu o pożądanych parametrach. Proces ten jest niezwykle istotny, ponieważ nawet najlepsze składniki nie przyniosą spodziewanego efektu, jeśli sposób ich łączenia będzie nieprawidłowy. Konsekwencje użycia niewłaściwie przygotowanej mieszanki potrafią postawić pod znakiem zapytania jakość całej inwestycji.

Dobór właściwej betoniarki nie będzie trudny, jeśli będziemy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Pierwszą jest analiza własnych potrzeb, w tym wypadku chodzi przede wszystkim o oszacowanie zapotrzebowania na mieszankę. Popularne urządzenia mają pojemność całkowitą wahająca się od 130 do 350 litrów. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na różnice między pojemnością całkowitą a roboczą. Ta pierwsza oznacza maksymalną pojemność bębna, natomiast druga określa ilość możliwego do uzyskania surowca. Szacunkowo możemy pokusić się o stwierdzenie, że podczas budowy domu jednorodzinnego optymalna pojemność mieszalnika będzie wynosiła ok. 160 - 180 litrów.

Istotne cechy

Kryterium pojemności w istotny sposób determinuje rozwiązania konstrukcyjne. Duża ilość surowca wymaga znacznej energii włożonej w proces mieszania, stąd też większe urządzenia zazwyczaj zasilane są prądem trójfazowym, podczas gdy mniejsze bez problemu zadowolą się instalacją jednofazową. Mówiąc o zasilaniu, warto wspomnieć o rozwiązaniach opartych o silniki spalinowe. Charakteryzują się one dużą mocą i stanowią nieocenioną pomoc w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Od pojemności często jest też zależny kształt zbiornika. Mniejsze betoniarki zazwyczaj mają mieszalnik w formie bębna, kształt kielicha jest natomiast charakterystyczny dla większych urządzeń.

Znaczny wpływ na wygodę pracy ma sposób przechyłu zbiornika w celu wylania mieszanki. Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie obrotowego koła. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i doskonale sprawdza się przy mniejszych betoniarkach. Te większe, przeznaczone do wydajnych i profesjonalnych zastosowań, dysponują korbą i przekładnią ślimakową, dzięki czemu wymagają od operatora użycia znacznie mniejszej siły.

Wymienione powyżej cechy to ważne, ale nie jedyne wyróżniki. Istotna jest także m.in. konstrukcja wieńca. Ilość elementów wpływających na ostateczną efektywność urządzenia jest naprawdę duża i trudna do opanowania przez przeciętnego użytkownika. Dlatego dokonując wyboru, warto skonsultować się z fachowcami, którzy za pośrednictwem strony isprzet.pl  służą wiedzą i cennymi poradami. Doświadczenie profesjonalistów pozwoli nie tylko na dobranie sprzętu o parametrach dostosowanych do oczekiwań i potrzeb, ale umożliwi też optymalizację kosztów i utrzymanie inwestycji w ramach założonego budżetu.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent