Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Aktualności
RSS
Jak Pomóc Polskiej Motoryzacji?
Jak Pomóc Polskiej Motoryzacji?
Producenci polskich firm z branży motoryzacyjnej są zdania, że rząd powinien jak najszybciej przyjąć pakiet działań, które pomogą temu sektorowi gospodarki. Sami proponują m.in. odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych kupowanych przez przedsiębiorstwa, uelastycznienie prawa pracy i zachęty do kupowania nowych aut przez Polaków.
Sytuacja w branży motoryzacyjnej była tematem jednej z konferencji organizowanej w ramach odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś przekonywał, że mówiąc o pomocy producenci nie domagają się od rządu czy podatników pieniędzy, które zostaną "przejedzone" przez koncerny.
- Mówimy o czymś, co pomoże i będzie stymulowało rozwój. To pieniądze, które mają pomóc wyjść z tej sytuacji i umocnić branżę - powiedział i posłużył się przykładem dopłat do nowych samochodów, zastosowanym w Niemczech. - Nawet zakładając, że taka dopłata będzie wynosiła 5 tys. zł, to natychmiast wraca do kasy państwa 5-6 tys. zł w formie VAT-u - zaznaczył.
Faryś podkreślił, że na razie Polska jest jednym z kilku krajów europejskich, w których produkcja auto osobowych rośnie. Jednak - zaznaczył - pomagają nam w tym sąsiedzi, szczególnie Niemcy, którzy dzięki działaniom tamtejszego rządu kupują nowe auta także w Polsce.
Choć produkcja aut osobowych w Polsce rośnie, to aż 97 proc. pojazdów wyjeżdża za granicę. W Polsce sprzedaje się 300 tys. nowych samochodów rocznie, podczas gdy w takim samym czasie z zagranicy sprowadza się aż milion używanych. 60 proc. z nich to pojazdy, które mają ponad 10 lat. /Źródło: Polska Izba Motoryzacji/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Brak dostępu do komentarzy. Zaloguj się aby dodać komentarz