Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Jak Powstają Odlewy Ciśnieniowe i Czym Się Charakteryzują?

Drukuj

Jak Powstają Odlewy Ciśnieniowe i Czym Się Charakteryzują?

Jak przebiega produkcja odlewów ciśnieniowych? 

Do wyrobu odlewów ciśnieniowych używa się metalowych form stałych złożonych z dwóch części oraz wciąganych i wyjmowanych rdzeni pozwalających odtworzyć powierzchnię wewnątrz odlewu. Przygotowane formy zalewa się ciekłym metalem utrzymywanym pod wysokim ciśnieniem aż do momentu obniżenia jego temperatury i skrzepnięcia. W trakcie wykonywania odlewu maszyna dociska do siebie dwie połówki formy. Siła, z jaką urządzenie jest w stanie to zrobić, decyduje o tym, jak duży i jak bardzo złożony pod względem konstrukcji wyrób można uzyskać. Po skrzepnięciu metalu połówki formy rozwiera się, gotowy odlew wyjmuje i przekazuje do dalszej obróbki (piaskowanie, śrutowanie, oczyszczanie wibracyjne). 

W zależności od tego, czy odlewy ciśnieniowe robi się na maszynach do odlewania gorącokomorowego czy zimnokomorowego, materiał do ich wykonania podawany jest automatycznie lub dostarczany ręcznie/mechanicznie za pomocą łyżki. Za wytworzenie ciśnienia potrzebnego do przetłoczenia płynnego metalu ze zbiornika do formy w maszynach z gorącą komorą prasowania odpowiada stalowy tłok z systemem cylindra i gęsią szyjką. Natomiast w maszynach z zimną komorą prasowania odpowiedzialny jest za to system hydrauliczny połączony z tłokiem. 

Wypełnienie formy następuje w sposób turbulentny, co oznacza wymuszony ruch ciekłego metalu, podczas którego płynna masa wiruje, miesza się i rozbija. W wyniku zaistnienia wspomnianych zjawisk odlewy przejawiają niejednorodną strukturę – dochodzi np. do rozdzielenia faz lub pojawienia się pęcherzyków powietrza. 

Produkcją wspomnianych wyrobów zajmuje się odlewnia ciśnieniowa aluminium. Większość zleceń na ich wykonawstwo realizuje się dla firm z branży przemysłu samochodowego. Metodą odlewania ciśnieniowego wykonuje się m.in. takie elementy jak pompy, turbiny, bloki silnika czy części zawieszenia.

Czynniki wpływające na jakość odlewu 

Jakość odlewu uzależniona jest przede wszystkim od sprawności maszyn, z których korzysta odlewnia aluminium, oraz tego, jak została przygotowana forma. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku kluczowe jest smarowanie. Aby móc bez problemu wtłoczyć do formy płynny materiał, komora i tłok prasujący muszą pracować niezawodnie. 

Natomiast formę przed użyciem trzeba dokładnie pokryć środkiem smarującym, dzięki czemu materiał lepiej ją wypełni i prościej będzie wyjąć z niej odlew. Poza tym zabezpieczenie formy środkiem smarnym (np. smarem z dodatkiem oleju silnikowego lub syntetycznych wosków) pomoże zredukować problem narastania materiału na jej powierzchni. Smar najlepiej rozprowadzić przez natryskiwanie, co pozwoli uzyskać równomierną, cienką warstwę ochronną.

 

Charakterystyczne cechy odlewów ciśnieniowych 

Odlewy ciśnieniowe mają gładkie, świetnie dopracowane powierzchnie, które w wielu przypadkach nie wymagają obróbki wykańczającej. Wyroby przejawiają dużą dokładność wymiarową (wymiary są identyczne jak te zawarte w specyfikacji), więc nie ma najmniejszych trudności z zamontowaniem części w maszynie lub złożeniem elementów w całość (komponenty są idealnie spasowane, nic nie trzeba poprawiać). 

Ponadto odlewy ciśnieniowe wyróżniają się idealnym odwzorowaniem kształtów, mają też precyzyjnie dopracowane detale, co korzystanie odbija się na ich ogólnym wyglądzie. Wykazują doskonałe właściwości chemiczne, mechaniczne i fizyczne. Technologia umożliwia wykonanie wyrobów cienkościennych, o zredukowanej masie. Ogół powyższych cech sprawia, że odlewy ciśnieniowe znalazły szerokie spectrum zastosowań, głównie w produkcji wielkoseryjnej.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent