Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Kiedy Żyrant Nie Musi Spłacać Kredytu?
Kiedy Żyrant Nie Musi Spłacać Kredytu?
Czym jest żyrowanie kredytu?
Żyrowanie kredytu to jedna z form jego zabezpieczenia. Polega na tym, że kredytobiorca wnioskując o dodatkowe pieniądze, wskazuje osobę trzecią, która ręczy za jego wypłacalność. Żyrant podpisując umowę pożyczki zobowiązuje się spłacić zadłużenie, które w wyniku niepłacenia rat może powstać na koncie kredytobiorcy.
Wskazanie poręczyciela bywa obowiązkowe szczególnie, gdy nasza zdolność kredytowa jest niska. Pamiętajmy, że żyrować możemy nie tylko kredyt, ale i pożyczkę, np. pożyczkę bez przelewu weryfikacyjnego przez określony okres kredytowania. Miejmy jednak na uwadze, że to poważny obowiązek, z którego będziemy musieli się wywiązać.
Kiedy żyrant nie musi spłacać długu?
Art. 876§1 Kodeksu cywilnego mówi: „Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”. Oznacza to, że poręczyciel zobowiązany jest do spłaty długu, który powstał na koncie kredytobiorcy. Jeśli wzięty kredyt nie został spłacony, poręczyciel może otrzymać monit czy nawet wezwanie do sądu. Czy istnieje sytuacja, kiedy żyrant nie musi spłacać długu?
Dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy kredyt zostanie w całości spłacony przez kredytobiorcę. Umowa kredytu podpisana przez wnioskującego przestaje obowiązywać, żyrant nie jest już zatem dłużnikiem solidarnym. Nie ciąży na nim żaden obowiązek spłaty rat.
Żyrowanie długu a zdolność kredytowa
Jeśli ktoś prosi nas o poręczenie kredytu, musimy pamiętać, że jest to poważna decyzja. Podpisanie dokumentów dotyczących kredytu osoby trzeciej nie musi od razu oznaczać tego, że będziemy musieli go spłacić. Warto jednak pamiętać o takowym obowiązku.
Co istotne, żyrowanie długu źle wpływa na zdolność kredytową. Poręczyciel traktowany jest jako osoba, która wzięła kredyt. Jeśli sami zechcemy w przyszłości skorzystać z oferty banków, powinniśmy wziąć to pod uwagę.
Gdy już podpisaliśmy umowę kredytu w ramach jego poręczenia, regularnie kontrolujmy przebieg jego spłaty. Pozwoli nam to zachować czujność oraz pozytywną historię kredytową. Swoją sytuację finansową możemy śledzić dzięki bazie BIK, która oferuje pobranie specjalnego raportu. Znajdziemy w nim przebieg wszystkich płatności z naszym udziałem.
Czy żyrant może się wycofać ze swojej decyzji?
Każdy klient banku posiada możliwość wycofania się z podpisanej umowy kredytowej. To nie jedyny przywilej, jaki mają konsumenci rynku finansowego. Żyranci, którzy poświadczyli kredyt osobie trzeciej, także mogą wycofać się ze swojej decyzji. Musi zostać jednak spełniony pewien warunek. Jaki?
Rezygnacja z poręczenia długu może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy kredytobiorca spłaca zadłużenie w terminie. Bank może jednak wymagać w takiej sytuacji zgody na dodatkowe zabezpieczenie pieniędzy. Jeśli osoba, która zdecydowała się na kredyt, nie wyrazi poparcia dla np. ubezpieczenia go, podpisana przez żyranta umowa jest obowiązująca.
Sięgając po kredyt warto od razu pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Dzięki temu w wyniku utraty pracy czy choroby nie zostaniemy obciążeni długiem. Nasi bliscy czy bank także nie będą musieli spłacać za nas kredytu. Zostanie on uregulowany z pieniędzy zebranych w ramach ubezpieczenia.
Pożyczka z poręczycielem - skąd pożyczka dla osób zadłużonych?
Na rynku finansowym, który jest bardzo bogaty, działają liczne firmy pożyczkowe. Oferują one produkty skierowane do osób młodych, emerytów czy rencistów, a także do tych, którzy posiadają złą zdolność kredytową. Jak osoba zadłużona może wziąć pożyczkę?
Osoba bez zdolności finansowej powinna nie tylko spełnić podstawowe warunki, takie jak np. wiek czy stały adres zamieszkania. Powinna wykazać, że każdego miesiąca otrzymuje wynagrodzenie, które mimo wcześniejszych problemów ze spłatą zobowiązań gotówkowych, pozwoli na spłatę pożyczki. Ryzyko kredytowe w przypadku dłużników badane jest na podstawie ich zarobków.
Istnieje możliwość poręczenia pożyczki przez osobę trzecią. Podobnie jak w przypadku kredytu, żyrant będzie zobowiązany spłacić ewentualne zadłużenie powstałe na koncie wnioskującego.