Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Klaster Biotechnologiczny w Krakowie

Drukuj

Klaster Biotechnologiczny w Krakowie

Zapowiedź stworzenia klastra naukowo-przemysłowego „Life Science Krakow” stała się kluczowym wątkiem dyskusji podczas krakowskiej konferencji „Uniwersytet dla przemysłu”. Klaster to nowa propozycja dla międzynarodowych koncernów, które chcą skorzystać z naukowego, ekonomicznego i społecznego potencjału, oferowanego przez południową Polskę.
Współpraca świata biznesu z ośrodkami akademickimi daje niemal nieograniczone możliwości rozwoju badań. Partnerstwo publiczno – prywatne w tym zakresie doskonale sprawdza się w Krakowie. Już w tej chwili rozbudowuje się tam sieć powiązań między firmami biotechnologicznymi i instytucjami naukowymi regionu. Atrybuty Krakowa (światowej klasy badania naukowe, dostępność świetnie wykwalifikowanych kadr, atrakcyjna lokalizacja) zwróciły uwagę Komisji Europejskiej, która wspomaga projekt utworzenia klastra Life Science. Polski rząd i władze Unii Europejskiej dostrzegając, że w Krakowie istnieją wszelkie kluczowe komponenty niezbędne do stabilnego rozwoju klastra, przeznaczyły 12 milionów euro na wsparcie tej inicjatywy. Pieniądze zostały wyasygnowane na tworzenie parku i inkubatora technologicznego.
Kolejne fazy budowania klastra stały się przedmiotem analiz i dyskusji podczas IV Konferencji „Uniwersytet dla przemysłu”, organizowanej przez działające na Uniwersytecie Jagiellońskim Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU). Konferencja zgromadziła czołowe postaci biznesu biomedycznego, naukowców, przedstawicieli władz, a także inwestorów, firmy konsultingowe i prawne z całej Europy. Dyrektor CITTRU Andrzej Ryś, podsumowując ideę klastra Life Science, podkreślał: „Klastry biotechnologiczne są jednymi z najszybciej rozwijających się i najbardziej dochodowych regionów na świecie. Siła klastrów to nowe możliwości, wciąż rozbudowywana oferta firm oraz, oczywiście, zwiększone przychody dla przedsiębiorstw wielu branż, lokujących się w Małopolsce”.
Uczestniczący w konferencji dyrektor firmy farmaceutycznej Merck na Europę, Manfred Horst pozytywnie wypowiedział się o koncepcjach przedstawionych w trakcie konferencji. Horst stwierdził: „Nasza firma wciąż poszukuje innowacyjnych technologii, które mogą przynieść terapeutyczny przełom. I wiemy dobrze, że niektóre z tych rozwiązań mogą pochodzić z uczelni i klastrów biotechnologicznych, takich jak ten, który będzie rozwijany w Krakowie”.
Life Science Krakow” to dążenie do uczynienia z Krakowa prężnego ośrodka naukowo-przemysłowego branży biotechnologicznej, medycznej, farmaceutycznej, ekologicznej itp. To także chęć promocji potencjału środowiska naukowo-badawczego Krakowa, tworzenia sieci współpracujących firm i instytucji (klaster technologiczny) i pozyskiwania inwestycji we wspomnianych dziedzinach. Już teraz Kraków jest ośrodkiem dysponującym niebagatelnymi możliwościami. Zasoby Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz działalność Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) stanowią ich doskonały przykład.
CITTRU powstało w 2003 roku. Zadaniem tej jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wspieranie transferu technologii, promocja przedsiębiorczości akademickiej oraz aplikowanie o fundusze na strategiczne inwestycje UJ, także te związane z rozwojem przedsiębiorczości. Działalność CITTRU to między innymi: Innowacyjna Baza Danych, gromadząca i udostępniająca informacje o uniwersyteckich ekspertach, projektach i aparaturze, a także zaawansowane działania w kierunku utworzenia w pobliżu kampusu uczelnianego Inkubatora Technologicznego, zacieśnienie współpracy pomiędzy naukowcami a firmami, edukacja pro-przedsiębiorcza, współpraca międzynarodowa, wsparcie w pozyskiwaniu funduszy na innowacyjne badania i rozwój UJ. /We współpracy z primemovies.pl/ 
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent