Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Kto Chce Fuzji Krajowych Rafinerii?

Drukuj

Kto Chce Fuzji Krajowych Rafinerii?

Fuzja krajowych rafinerii byłaby dobra dla płockiej spółki, ale fatalna dla rynku — wynika z jednego z ostatnich dokumentów Nafty Polskiej. Nafta Polska (NP) na przełomie stycznia i lutego przekazała do resortu skarbu analizę kierunków rozwoju krajowego rynku paliwowego. W opinii spółki mogłaby ona stać się podstawą do przygotowania nowej strategii dla sektora. Kluczowe miejsce zajęła tu m.in. analiza wzajemnych relacji między dwiema największymi krajowymi spółkami paliwowymi — PKN Orlen i Grupą Lotos.
Wskazujemy na plusy i minusy konsolidacji obu firm. W uproszczeniu można powiedzieć, że największym beneficjentem połączenia obu spółek byłby Orlen. Ale dla konkurencyjności rynku i cen paliw połączenie niosłoby spore zagrożenia — twierdzi jeden z menedżerów Nafty Polskiej.
Zarówno Ministerstwo Skarbu Państwa jak i spółki naftowe nie chcą komentować propozycji. Wśród analityków pomysł fuzji obu podmiotów jak zwykle wywołuje różne reakcje.
Na pewno spowodowałoby to powstanie silnego organizmu zdolnego do konkurowania na rynku europejskim. Sądzę jednak, że jeszcze przez wiele lat powinny w kraju funkcjonować dwa ośrodki rafineryjno-dystrybucyjne. Tylko wtedy jest szansa na obniżanie cen paliw — ocenia Aurelia Kuran-Puszkarska, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. /Źródło: Puls Biznesu/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent