Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

LANXESS Wprowadza Zrównoważone Warian­ty Kompozytów Tepex

Drukuj

LANXESS Wprowadza Zrównoważone Warian­ty Kompozytów Tepex

W swojej działalności biznesowej LANXESS kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, wspierając w ten sposób gospodarkę o obiegu zamkniętym. Najnowszy owoc tego podejścia stanowią kompozyty termoplastyczne Tepex, wyt­wa­rzane z surowców biologicznych lub pochodzących z recyk­lingu.

– Za pomocą tych materiałów konstrukcyjnych chcemy wesprzeć naszych klientów w tworzeniu bardziej zrównoważonych produk­tów, które pozostawiają mniejszy ślad węglowy, oszczędzają zasoby i chronią klimat – wyjaśnia dr Dirk Bonefeld, szef marke­tingu i zarządzania produktami marki Tepex na rynkach global­nych w LANXESS. Specjalistyczny koncern chemiczny wprowadził niedawno na rynek w pełni biopochodny materiał kompozytowy oparty na lnie i kwasie polimlekowym.

Dostosowany do lekkich konstrukcji

Wkrótce zakończą się prace rozwojowe nad tworzywem sztucz­nym o osnowie poliamidu 6 na potrzeby Tepex dynalite. Wytwarza się je z „zielonego” cykloheksanu – to oznacza, że materiał ten w ponad 80 procentach składa się z surowców odnawialnych. W rezul­tacie tworzywo spełnia wymagania, które koncern LANXESS postawił przed swoją nową linią „Scopeblue”. W jej skład wchodzą produkty, które zawierają znaczną część surowców cyrkularnych (pochodzących z recyklingu lub bioproduktów) lub pozostawiają znacznie mniejszy ślad węglowy niż produkty konwencjonalne. W przypadku wzmocnienia tworzywa sztucznego osnowy tkaninami z włókien ciągłych, powstałe półprodukty wykazują te same znako­mite właściwości, co porównywalne, równorzędne produkty oparte wyłącznie na surowcach kopalnych. Półprodukty o ekologicznej osnowie nadają się tym samym do zastosowań w lekkich konst­rukcjach strukturalnych, typowych dla Tepex dynalite, takich jak pasy przednie, obudowy siedzisk czy tace akumulatora.

Wysoki poziom estetyczny i doskonałe właściwości mechaniczne

Kolejna nowa linia produktów obejmuje Tepex w wariantach wyko­rzystujących materiał pochodzący nawet w 80 procentach z recyklingu, które pozwalają uzyskać powierzchnie o wyglądzie tzw. kutego węgla. Elementy charakteryzują się ziarnistością przypominającą marmur. Większa część materiałów pocho­dzą­cych z recyklingu opiera się na włóknach węglowych uzyskanych z odpadów poużytkowych i poprzemysłowych. Włókna stosuje się w postaci włókniny lub mat z włókien ciętych. Jako materiał osnowy wykorzystuje się z kolei różne tworzywa termoplastyczne, takie jak poliamid 6 i 66, polipropylen lub poliwęglan, przy czym używać można również materiałów z recyklingu składających się z tych tworzyw.

Włókna w półprodukcie kompozytowym nie mają preferowanej orientacji, co oznacza, że właściwości mechaniczne powstałych elementów są izotropowe (takie same we wszystkich kierunkach). Parametry mechaniczne nowych kompozytów węglowych zbliżone są do wysokiego poziomu kompozytów z linii Tepex wzmac­nia­nych ciągłym włóknem szklanym. – W przypadku tych produktów widzimy obiecujące możliwości w zastosowaniach, które wyma­gają jednocześnie wysokiego poziomu estetycznego, jak i dosko­na­łych właściwości mechanicznych, na przykład we wnętrzu i na zewnątrz samochodu lub w obudowach elektroniki użytkowej – wyjaśnia dr Dirk Bonefeld.

Biopochodne alternatywy dla poliamidu 12

Kolejnym kierunkiem prac rozwojowych są nowe osnowy dla materiałów z linii Tepex oparte na pochodzącym z recyklingu termoplastycznym poliuretanie (TPU) lub politereftalanie etylenu (PET), jak również na biopochodnym poliamidzie 10.10. Produkty z przetworzonego TPU znajdują zastosowanie przede wszystkim w sprzęcie sportowym. Do ich mocnych stron należy dobra ad­hezja kompozytowa z wieloma innymi materiałami formowanymi wtryskowo przy obróbce metodą insertowania lub formowania hyb­ry­dowego. Półprodukty z osnową z recyklatu PET są opłacalną alternatywą na przykład dla pierwotnego poliwęglanu i poliamidu. PET uzyskuje się ze zużytych butelek po napojach. Jest dostępny w dużych ilościach dzięki zamkniętemu łańcuchowi recyklingu takich opakowań. Biopochodny poliamid 10.10 pochodzi z kolei z oleju rycynowego.

 – Materiały kompozytowe wykonane z jego wykorzystaniem sta­nowią zrównoważoną alternatywę dla kompozytów z poliamidu 12 – dodaje dr Dirk Bonefeld – mają bowiem podobne właściwości mechaniczne i porów­ny­walną gęstość.

Więcej informacji na temat linii produktów Tepex opublikowano na stronie https://lanxess.com/en/Products-and-Solutions/Brands/Tepex.

Wszystkie komunikaty prasowe koncernu LANXESS dotyczące K2022 są dostępne pod adresem https://lanxess.com/K2022/Press.

LANXESS jest wiodącym koncernem z branży chemii specjalistycznej, którego sprzedaż w 2021 roku wyniosła 7,6 mld EUR. Zatrudnia obecnie około 14 900 pracowników w 33 krajach. Głównym obszarem działalności ] LANXESS jest rozwój, produkcja i sprzedaż półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych chemikaliów i tworzyw sztucznych. Koncern LANXESS jest notowany w wiodących indeksach zrównoważonego rozwoju Dow Jones Sustainability Index (DJSI World i Europe) oraz FTSE4Good.

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat zawiera pewne oświadczenia dotyczące przyszłości, w tym założenia, opinie, oczekiwania i poglądy koncernu lub cytowane ze źródeł zewnętrznych. Różne znane i nieznane zagrożenia, niepewność i inne czynniki mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki, sytuacja finansowa, rozwój lub wydajność LANXESS AG będą się istotnie różnić od szacunków wyrażonych lub sugerowanych w niniejszym dokumencie. LANXESS AG nie gwarantuje, że założenia leżące u podstaw takich oświadczeń dotyczących przyszłości są wolne od błędów ani nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przyszłą dokładność opinii wyrażonych w niniejszej prezentacji lub rzeczywiste wystąpienie prognozowanych wydarzeń. Nie dokonuje się żadnych oświadczeń ani gwarancji (wyrażonych lub domniemanych) w odniesieniu do jakichkolwiek informacji, szacunków, celów i opinii zawartych w niniejszym dokumencie, ani nie należy na nich polegać, jak również nie przyjmuje się żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy, pominięcia lub nieprawidłowości zawarte w niniejszym dokumencie, a w związku z tym żaden przedstawiciel LANXESS AG ani żadnej ze spółek stowarzyszonych bądź żaden z dyrektorów takich stron nie może ponosić odpowiedzialności za użycie niniejszego dokumentu.

Obserwuj nas na Twitterze, Facebooku, LinkedIn i YouTube:

http://www.twitter.com/LANXESS

http://www.facebook.com/LANXESS

http://www.linkedin.com/company/lanxess

http://instagram.com/lanxesskarriere

http://www.youtube.com/lanxess

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent