Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Ministerialne Zmiany w Spółkach Ciężkiej Chemii?

Drukuj

Ministerialne Zmiany w Spółkach Ciężkiej Chemii?

Po Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, Lasach Państwowych i Portach Lotniczych zmiany czekają spółki chemii ciężkiej. Szykują się nowe konkursy na szefów w państwowych firmach. "Ministerialna Miotła" wymienia teraz członków rad nadzorczych spółek chemicznych. W ub. tygodniu odbyły się walne zgromadzenia akcjonariuszy Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna. Większość akcji tych spółek jest w posiadaniu Nafty Polskiej. Przedstawiciele Nafty wymienili część członków ich rad nadzorczych. W radzie Kędzierzyna znaleźli się Andrzej Płachecki, Remigiusz Kobierski i Piotr Minkowski, do rady Sarzyny trafiło dwóch nowych członków - Mieczysław Król i Jerzy Kleniewski. To jednak nie koniec zmian.

Według informacji, jakie uzyskała "Rzeczpospolita" w resorcie skarbu, w najbliższych dniach mają odbyć się walne zgromadzenia dwóch pozostałych spółek prywatyzowanych przez Naftę: Tarnowa i Zachemu. W ich trakcie również mają zostać wymienione rady nadzorcze. Bardzo prawdopodobne jest też, że nowe rady wkrótce dokonają zmian w zarządach tych czterech spółek.

Resort skarbu nie zapomniał także o dwóch częściowo sprywatyzowanych już spółkach sektora chemii ciężkiej - Zakładach Azotowych Puławy i Zakładach Chemicznych Police. Police dwa dni temu poinformowały, że zarząd zwołał na 10 lutego zgromadzenie akcjonariuszy, na którym mają być dokonane zmiany w radzie nadzorczej. Tego, czy są one wstępem do wymiany członków zarządu Polic, nie udało nam się ustalić. Obecnie spółką kieruje Mirosław Bachórski. Kilka miesięcy temu zastąpił Andrzeja Kurowskiego, który pozostał w firmie jako wiceprezes ds. ekonomicznych. Sam Bachórski uchodzi za fachowca. Przedtem odpowiadał za strategię handlową Polic. Obaj panowie stanowiska zawdzięczają jednak byłemu szefowi Nafty Polskiej i wiceministrowi skarbu Krzysztofowi Żyndulowi, który z kolei awansował dzięki szczecińskiemu baronowi SLD Jackowi Piechocie.

Zmiany nie ominą również Puław. Ministerstwo Skarbu zaplanowało, że zgromadzenie akcjonariuszy, na którym mają być dokonane zmiany w radzie nadzorczej, ma odbyć się w połowie lutego. Spółka powinna poinformować o tym w najbliższych dniach. Los Zygmunta Kwiatkowskiego, prezesa Puław, jest niepewny. Uchodzi on za menedżera związanego z PSL. Przed wyborami z zarządu Puław odszedł Włodzimierz Karpiński. Został posłem, ale Platformy Obywatelskiej.

Ewentualne zmiany w zarządach spółek chemicznych spowodują konieczność ogłoszenia nowych konkursów, by znaleźć następców odwołanych menedżerów. Obecnie ministerstwo szuka szefów LOT, PGNiG, Nafty Polskiej, PAIiIZ. W Policach i Puławach, spółkach z większościowym udziałem skarbu państwa, taki wymóg stawia ustawa o prywatyzacji. W czterech pozostałych firmach: Sarzynie, Tarnowie, Zachemie i Kędzierzynie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Ministerstwo Skarbu kontroluje je poprzez Naftę Polską, więc obowiązku konkursów nie ma. - Praktyka resortu jest taka, że konkursy w takich przypadkach są przeprowadzane - tłumaczy Magdalena Nienałtowska z biura prasowego resortu skarbu. /Źródło: Rzeczpospolita/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent