Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
ML Polyolefins wśród laureatów konkursu na najlepsze produkty 26. edycji targów PLASTPOL
ML Polyolefins wśród laureatów konkursu na najlepsze produkty 26. edycji targów PLASTPOL
Po raz kolejny podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL zaprezentowano laureatów konkursu na najlepsze produkty. Nagrodę w kategorii „Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych” uzyskało ML Polyolefins wraz z partnerami: Bydgoskim Klastrem Przemysłowym, Politechniką Bydgoską oraz Technische Universität Chemnitz za opracowanie metody innowacyjnego wykorzystania odpadów gumy z opon samochodowych.
Nagrody na najlepsze i innowacyjne produkty zgodnie z tradycją zostały przyznane drugiego dnia targów PLASTPOL podczas gali PLATINUM PLAST.
ML Polyolefins wchodząc w skład konsorcjum wraz z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym Dolina Narzędziowa, Politechniką Bydgoską i Technische Universität Chemnitz opracowało technologię wtórnego wykorzystania granulatu odpadów folii polipropylenowej i gumy z opon samochodowych w wyrobach wielkogabarytowych typu krata do umacniania gruntów. Za te rozwiązanie konsorcjum otrzymało nagrodę w kategorii „Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych”. Medal i dyplom w imieniu konsorcjum odebrali Tomasz Mikulski, prezes zarządu ML Polyolefins oraz Piotr Wojciechowski, dyrektor zarządzający Bydgoskiego Klastra Przemysłowego.
- Jesteśmy bardzo dumni z uzyskanego wyróżnienia. Ideą działalności naszego przedsiębiorstwa jest ochrona środowiska poprzez minimalizację ilości odpadów i ich recykling. Nasz dział R&D wciąż pracuje nad nowymi recepturami recyklatów zagospodarowując odpady trudnoprzetwarzalne tak jak w przypadku tego projektu, gdzie użyto regranulatów folii i gumy z opon samochodowych. Jest to odpowiedź naszej branży na wyzwania środowiskowe obecnych czasów – wskazuje Tomasz Mikulski, prezes ML Polyolefins.
Projekt wpisuje się w rozwiązania gospodarki cyrkularnej, według której wyprodukowane już tworzywa powinny znajdować się w obiegu gospodarczym jak najdłużej. Do takiego modelu dąży Unia Europejska wprowadzając Zielony Ład i założenie osiągnięcia neutralności klimatycznej kontynentu do 2050 roku.
- Jako przedsiębiorstwo włączamy się w różne projekty, bo jesteśmy przekonani, że wspólne działanie sfery biznesowej z nauką to klucz do powstawania innowacji w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. To przybliża nas do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju – mówi Tomasz Mikulski.
W związku z tym duży nacisk kładzie się obecnie na recykling, wtórne zagospodarowanie odpadów oraz wykorzystanie recyklatów, czemu odpowiada technologia opracowana przez konsorcjum.
- To duże osiągnięcie dla Klastra i naszych partnerów. Wspieranie działalności B+R, oprócz takich zagadnień jak integracja, wspólna promocja, współpraca międzynarodowa i edukacja, jest jednym z kluczowych obszarów naszej działalności. Natomiast współpraca nauki z biznesem jest podstawą dalszego rozwoju firm – mówi Piotr Wojciechowski, dyrektor zarządzający Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Dolina Narzędziowa.
Granulat odpadów folii polipropylenowej i gumy z opon samochodowych został wykorzystany do stworzenia prototypu gotowego produktu, czyli kraty przeznaczonej do umacniania gruntów sypkich. Jest to przykład praktycznego zastosowania opracowanej technologii. Wsparcie merytoryczne projektu zapewniały ośrodki naukowe wchodzące w skład konsorcjum. Badania granulatu, proszku gumowego, jak i kompozycji przeprowadził Technische Universität Chemnitz. Współpraca zaowocowała również publikacją dwóch artykułów naukowych – w tym w 2022 roku w prestiżowym czasopiśmie Materials.
- Projekt zakładał użycie jednorodnego proszku gumy oponowej o wielkości ziarna poniżej 0,5 mm jako napełniacza regranulatu polipropylenu. Przygotowana kompozycja rPP-GTR stanowiła materiał wsadowy w procesie wtryskiwania. Trudność polegała na tym, że mieszanka zawierała minimum 50% napełniacza gumowego. Gruntowne badania parametrów technicznych materiału pozwoliły wykonać i dostosować formę wtryskową – tłumaczy prof. Dariusz Sykutera z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej. – Podczas badań zostało udowodnione także, że postać i rozmiar ziaren proszku gumy znacząco wpływają na właściwości kompozycji rPP-GTR – dodaje.
Technologia wtórnego wykorzystania granulatów odpadów foliowych i gumy z opon samochodowych została opracowana przez konsorcjum w ramach projektu „E! 13042 TIREC” z inicjatywy EUREKA. Badania rozpoczęły się w 2019 roku i trwały do roku 2021. Podmiotem łączącym uczestników i kierującym pracami był Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa.
- Takie projekty jak ten, realizowane w partnerstwie międzynarodowym są dużym wyzwaniem organizacyjnym, dlatego tym bardziej cieszymy się z tego osiągnięcia i docenienia naszych prac przez komisję konkursową – podkreśla Piotr Wojciechowski.
Nadzór merytoryczny nad projektem sprawowała Politechnika Bydgoska zapraszając jednocześnie do współpracy specjalistów z Professorship of Lightweight Structures/Polymer Technology w Chemnitz. Natomiast wdrożenie technologii oraz zastosowanie opracowanej mieszanki w produkcie ostatecznym było po stronie partnera biznesowego ML Polyolefins.