Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Mosty Modułowe - Zalety i Zastosowanie

Drukuj

Mosty Modułowe - Zalety i Zastosowanie

Przeprawa mostowa to popularny widok na drogach w różnych częściach świata. Różnią się one od siebie wysokością, długością, a także wyglądem. Jak w ten obraz wpisują się mosty modułowe i gdzie je można wykorzystać?

Mosty to konstrukcje, przy których pracują najlepsi inżynierowie. W końcu taki obiekt musi być bezpieczny i spełniać wyśrubowane normy. Dzięki temu przejazd przez rzekę lub nad terenami o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu są proste i sprawne. Brak łącznika wiązałby się z wydłużeniem czasu podróży lub w ogóle ją uniemożliwił. Zdarzają się sytuacje, gdzie dojazd do lokalizacji prowadzi tylko przez most. W wypadku, gdy żywioł zniszczy most, to miejscowość zostanie odcięta od świata. Z pomocą przyjdą mosty modułowe, które przywrócą transport i umożliwią dotarcie pomocy.

Zalety konstrukcji modułowych

Mosty modułowe, jak sama nazwa wskazuje, buduje się z gotowych kompozytów. Dzięki temu sama instalacja jest bardzo prosta. Niewielkie konstrukcje można złożyć nawet w kilka godzin. Czasami tyle wystarczy, aby dotrzeć do obszarów zagrożonych, ewakuować ludność czy wznowić ruch w pobliżu obiektu, który uległ uszkodzeniu. Takie rozwiązania instaluje się w miastach, gdzie występuje duże natężenie ruchu. Nie wszystkie mosty były przystosowane do tak dużej ilości pojazdów, jak dziś i wymagają remontu. Wyłączenie obiektu z ruchu spowoduje liczne utrudnienia na drogach, które mogą potrwać nawet przez wiele miesięcy.

Remedium na tego typu sytuacje będzie most modułowy. Szybkość instalacji i duża elastyczność w konfiguracji parametrów pozwala na postawienie bliźniaczej konstrukcji względem mostu głównego. W łatwy sposób możemy dostosować zarówno długość, jak i szerokość takiej budowli. Dodatkowo można uwzględnić lub wyłączyć ruch pieszy i rowerowy. Jeśli takowy będzie częścią mostu, to bezpieczne balustrady oddzielą zmotoryzowanych od tych przemieszczających się jednośladami i na nogach. Przy czym w razie konieczności można dołączyć dodatkowe moduły. Tak plastyczna konstrukcja ma wiele możliwości konfiguracji, a dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie.

Żywotność konstrukcji

Przewiduje się, że mosty modułowe sprawdzą się jako rozwiązania doraźne oraz tymczasowe. Z rodzimego podwórka wiemy, że taki obiekt może służyć naprawdę długo. Przykładem niech będzie Most Syreny w Warszawie, który powstał na czas remontu mostu Poniatowskiego, a służył przez 15 lat. Zwykle konstrukcje typu kładki dla pieszych instalowane są na wiele lat, gdyż są m.in. wolniej eksploatowane. Po prostu ruch pieszy nie jest tak wymagający, jak ruch samochodowy. Obiekty modułowe buduje się na czas remontu obiektu stałego lub jako jego wsparcie przy odciążeniu ruchu. Jest to także dobre rozwiązanie doraźne w wypadku zniszczenia dotychczasowego mostu. Dzięki łatwości i szybkości instalacji, które są niepodważalnymi zaletami, most modułowy będzie przejezdny w bardzo krótkim czasie. Pozwoli to na opracowanie planu naprawy lub budowy nowego stałego obiektu. 

Mosty to bardzo przydatne konstrukcje. W wypadku ich uszkodzenia pojawia się wiele problemów, które mosty modułowe pomogą rozwiązać. Szybkość instalacji i solidna konstrukcja poradzą sobie z dużym ruchem, a nawet obsłużą pojazdy ciężarowe. Dobra przepustowość nie powoduje korków i sprawia, że ruch na drodze odbywa się płynnie.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent