Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Na Co Zwracać Uwagę Wybierając Ubezpieczenie Zdrowotne?
Na Co Zwracać Uwagę Wybierając Ubezpieczenie Zdrowotne?
I chociaż postęp medycyny umożliwia szybsze leczenie, a nawet samodzielne diagnozowanie wielu schorzeń – jak chociażby powstały niedawno INSTI® HIV, domowy test pozwalający wykryć przeciwciała wirusa HIV, wciąż najlepszym lekarstwem na niski poziom opieki medycznej jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dlaczego warto je wybrać i jak to zrobić, by nie przepłacić?
Nie tylko kolejki – dlaczego warto ubezpieczyć się prywatnie
Polscy pracodawcy mają obowiązek odprowadzać do publicznej kasy składkę na ubezpieczenie zdrowotne za wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę. Co więcej, również osoby uczące się i bezrobotne objęte są powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Niestety, pod względem wydatków na publiczne świadczenia zdrowotne Polska znajduje się daleko w tyle za większością krajów rozwiniętych, przeznaczając na opiekę zdrowotną jedynie 4.4 proc. swojego PKB.
Mimo że nawet obecna wysokość środków dotowanych z budżetu już teraz jest niewystarczająca, część z dostępnych pieniędzy marnotrawiona jest przez zawiłą biurokrację i zawyżone ceny usług, co jeszcze bardziej dołuje stan służby zdrowia. Prowadzi to do kuriozalnych sytuacji, w których lekarze muszą pracować po kilkanaście godzin, co nie sprzyja stawianiu prawidłowej diagnozy. Sprawę pogarsza przestarzały sprzęt a czasami wręcz jego brak.
Te i wiele innych problemów sprawiły, że Polacy coraz chętniej wybierają prywatne ubezpieczenia zdrowotne. W 2017 roku Polaków korzystających z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych było 2.266.500, a wpływy pieniężne z prywatnych składek wyniosły 684,5 mln złotych. Jakie formy prywatnego ubezpieczenia są dostępne w Polsce?
Polisa czy abonament? A może jedno i drugie?
Odkąd zainteresowanie Polaków prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi zaczęło rosnąć, pojawia się coraz więcej firm oferujących różnego rodzaju polisy. Na wstępie, warto podzielić je na dwa rodzaje:
- Standardowa polisa zdrowotna – znajduje się w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych, które zobowiązują się pokryć koszty usług zawartych w umowie (najczęściej następuje to w formie zwrotu wcześniej uiszczonej płatności).
- Polisa z abonamentem/prywatny pakiet medyczny – oferowane zarówno przez ubezpieczycieli, jak i bezpośrednio przez prywatne sieci przychodni i szpitali. Może działać w formie ryczałtu, po którego przekroczeniu należy zapłacić brakującą różnicę lub posiadać ściśle określoną listę usług, które można wykonać w ramach danego pakietu. Abonamenty medyczne coraz częściej stają się częścią dodatków oferowanych przez przedsiębiorstwa swoim pracownikom.
Ponieważ w Polsce państwowa służba zdrowia jest w większości przypadków bezpłatna, zdecydowany prym wiodą abonamenty i pakiety medyczne, które pozwalają ich posiadaczom ominąć kolejki i skrócić czas oczekiwania na niektóre badania nawet o kilka czy kilkanaście miesięcy. Co jeszcze wpływa na to, które ubezpieczenie warto wybrać?
Sprawdź, czy na pewno skorzystasz!
Oferty ubezpieczeń dostępnych na rynku różnią się od siebie – łatwo o ubezpieczeniowy zawrót głowy. Warto więc sprawdzić kilka najważniejszych kwestii dla każdego ubezpieczonego, by mieć pewność, że zainwestowane pieniądze umożliwią nam dostęp do potrzebnych usług.
- Liczba i lokalizacja placówek
Podstawową rzeczą jest upewnienie się, że dana polisa daje Ci dostęp do placówek w Twoim mieście. Nie każda placówka ma podpisane odpowiednie umowy z ubezpieczycielami i nie wszystkie sieci przychodni są dostępne w mniejszych miastach. Przed wybraniem firmy warto sprawdzić, które placówki w miejscu Twojego zamieszkania akceptują daną polisę.
- Dostępni specjaliści
Nawet jeżeli liczba placówek jest zadowalająca, warto dokładniej przeanalizować ich ofertę. Jeżeli masz jakieś konkretne wymagania co do specjalistów (np. spowodowane przewlekłą chorobą), polisa powinna przede wszystkim ułatwić Ci do nich dostęp. Kolejną istotną kwestią jest, czy polisa gwarantuje możliwość korzystania z ich nieodpłatnych (bądź z obniżoną płatnością) usług bez konieczności posiadania skierowania.
- Oferowane rodzaje badań
Nie wszystko da się stwierdzić na podstawie rozmowy. Bardzo często lekarz potrzebuje wykonać dodatkowe badania, zanim postawi trafną diagnozę. Upewnij się, jakie i ile badań pokrywa Twoje ubezpieczenie – oraz to, jak często będziesz mógł je wykonywać. Niektóre placówki mogą nie mieć własnych punktów badań, ale mają podpisane specjalne umowy o współpracy z większymi przychodniami – sprawdź, czy w takiej sytuacji, Twoja polisa pokryje takie badanie.
- Jakie schorzenia pokrywa polisa?
Niektóre polisy nie pokrywają zachorowania na choroby przewlekłe. Innych możesz nie móc podpisać, jeżeli już jesteś chory. Najlepsze pakiety ubezpieczeniowe, obok abonamentu oferują również wypłatę dodatkowych środków w postaci renty lub jednorazowej transzy przypadku zachorowania na chorobę, która może znacząco pogorszyć Twoją sytuację życiową, jak rak czy HIV.
Co ciekawe, w przypadku takich chorób jak wspomniany ludzki wirus niedoboru odporności, istnieją specjalne pakiety dla osób, które mogą być narażone na kontakt z chorymi. Najczęściej ich oferta skierowana jest do lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i innych osób mających styczność z potencjalnymi chorymi w miejscu pracy.
- Stosunek ceny do jakości
Na koniec warto sprawdzić, czy cena za daną polisę jest adekwatna do liczby i rodzaju oferowanych usług. Im mniej masz indywidualnych wymagań, tym łatwiej będzie Ci porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Oczywiście, zawsze i tak warto napisać do różnych firm z zapytaniem o potencjalny koszt polisy i OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Takie działanie przyspiesza pracę i pozwala zebrać niezbędne informacje „u źródła”.
Prywatne ubezpieczenie to wciąż dodatek
Ostatnia rzecz, o której warto pamiętać, to fakt, że w Polsce prywatne ubezpieczenia to wciąż przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie na wypadek ciężkiej choroby lub sposób na zmniejszenie kolejek. Niestety, wciąż w ofercie prywatnych ubezpieczycieli brak najbardziej zaawansowanych zabiegów. Dlatego warto traktować je jako dodatek do ubezpieczenia publicznego, które zapewni nam leczenie w przypadku nowotworów i innych kosztownych chorób, na które wielu prywatnych ubezpieczycieli wciąż nie ma pomysłu.
Zobacz Więcej: Leczenie Uzależnienia od Leków Kraków