Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Nafta Polska - Co Się Stanie z Azotami...

Drukuj

Nafta Polska - Co Się Stanie z Azotami...

Transparentność, rynkowa wycena akcji i możliwość uzyskania znaczących przychodów z ich sprzedaży to powód do prywatyzacji Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Tarnów poprzez Giełdę Papierów Wartościowych - uważa Marek Drac-Tatoń, prezes Nafty Polskiej. Co czeka Zakłady Azotowe w Kędzierzynie i Tarnowie po zerwaniu przez resort skarbu negocjacji w sprawie sprzedaży akcji firmie Petro Carbo Chem?
- Zakłady były zobligowane do przygotowania planów alternatywnych, gdyby nie doszło do zaakceptowania transakcji przez Radę Ministrów. Te plany są teraz szlifowane i niebawem będą przedstawione ministerstwu skarbu do akceptacji. Generalnie przewidziana jest konsolidacja obu zakładów i wprowadzenie połączonego podmiotu na Giełdę Papierów Wartościowych. Plusem tej strategii jest to, że zakłady osiągną efekt synergii. Poza tym większy organizm lepiej się sprzeda. Wiemy, że są potencjalni inwestorzy zainteresowani akcjami np. Anwil, i - z tego co słychać z mediów - ZA Puławy. Celem konsolidacji spółek i wprowadzenia ich na giełdę jest uzyskanie jak najwyższej ceny, wyższej niż zaproponował PCC. Fuzja i wprowadzenie powstałej spółki na giełdę to zadanie zarządów obu przedsiębiorstw.
W jaki sposób inwestor branżowy, np. Anwil, mógłby kupić akcje spółek i dlaczego ma to robić przez GPW?
- Będzie mógł je kupić na giełdzie. Będzie transza akcji dla inwestorów instytucjonalnych. Plusami tej strategii prywatyzacji są: transparentność oraz mechanizm rynkowej wyceny akcji. Realizacją strategii zajmą się zarządy spółek, więc będzie przy okazji spełniony warunek likwidacji Nafty Polskiej. Likwidator spółki będzie nadzorował realizację działań zakładów od strony właścicielskiej.
Jaki jest scenariusz konsolidacji i wejścia zakładów na parkiet?
- Fuzja potrwa 6 miesięcy, a wejście na GPW kolejne pół roku. Po roku przedsięwzięcie powinno się zakończyć. Jest to ambitny plan, ale przy determinacji MSP jest to termin realny. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent