Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Odroczona Prywatzacja ZAT S.A.?

Drukuj

Odroczona Prywatzacja ZAT S.A.?

Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiada, że Zakłady Azotowe Tarnów (ZAT) jesienią zadebiutują na warszawskiej giełdzie. Zdaniem ekspertów to nierealne. Jak informuje Gazeta Prawna (GP) scenariusz zakładający giełdowy debiut tarnowskich azotów przed końcem roku będzie trudny do realizacji. Harmonogram prac, do którego dotarła GP, przygotowany przez zarząd spółki, przewiduje, że nastąpi to do końca listopada. Jeszcze w kwietniu Ministerstwo Skarbu i Nafta Polska (obecny właściciel 80 proc. akcji spółki) zakończą ustalenia strategii prywatyzacji chemicznej spółki.
W pierwszej połowie maja zarząd firmy ma podjąć uchwałę o rozpoczęciu procedury wejścia na GPW i równolegle zacząć wdrażać międzynarodowe standardy rachunkowości. Również w maju ma zapaść decyzja, który dom maklerski zostanie doradcą prywatyzacyjnym tarnowskich azotów. Harmonogram zakłada, że do końca czerwca potrwają analizy przedprywatyzacyjne, a w połowie lipca gotowa będzie wycena spółki (na jej przygotowanie przewidziano miesiąc). Tyle samo czasu trwać mają prace nad prospektem emisyjnym spółki, który powinien zostać opracowany do końca sierpnia. Plany zarządu zakładają, że KNF przeanalizuje prospekt w ciągu dwóch tygodni, do miesiąca, tak aby pod koniec października akcje ZAT mogły zostać dopuszczone do obrotu.
Teoretycznie spółka może zdążyć, jednak biorąc pod uwagę, że chodzi o spółkę z udziałem Skarbu Państwa debiut przed końcem roku wydaje się mało prawdopodobny – ocenia na łamach dziennika pragnący zachować anonimowość analityk giełdowy. – Harmonogram zakładający debiut w tym roku wygląda nierealnie. Tak jakby był przygotowany na zamówienie resortu, bez uwzględnienia stanu faktycznego – mówi Aleksander Grad, przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Największy problem może być z wyborem doradcy prywatyzacyjnego w przewidzianym terminie. Zdaniem Aleksandra Grada realny termin debiutu to dopiero kwiecień 2008 r. Z wcześniejszych informacji wynika, że w ofercie ZAT zostaną przedstawione zarówno akcje kontrolowane przez Skarb Państwa, jak i nowe papiery.


Skarb Państwa chce pozostać nadal wiodącym akcjonariuszem spółki, z około 40 proc. w kapitale i głosach. Nie ustalono jeszcze wartości emisji, ale podwyższenie kapitału będzie niższe niż przewidywany wcześniej program inwestycyjny zakładający przeznaczenie na ten cel około 500 mln zł - wyjaśnia Gazeta Prawna. Wcześniej wiceminister skarbu Paweł Szałamacha zapowiadał, że debiut giełdowy Tarnowa będzie możliwy jesienią tego roku, a kapitalizacja spółki na GPW wyniesie nie mniej niż 600 mln zł. Aby prywatyzacja mogła ruszyć, najpierw Nafta Polska musi oddać resortowi skarbu przekazane jej przed rokiem przez resort akcje Tarnowa. / Źródło: Gazeta Prawna/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent