Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Odzysk i Unieszkodliwianie Odpadów - Działanie 4.6

Drukuj

Odzysk i Unieszkodliwianie Odpadów - Działanie 4.6

Ostatnim zagadanieniem, omawianym w ramach Priorytetu IV - Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jest Działanie 4.6 - Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne.

Celem działania jest zwiększenie udziału odpadów innych niż komunalne podlegających odzyskowi i prawidłowemu unieszkodliwianiu. W przypadku tego działania pomoc będzie przeznaczona dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne, takie jak: opakowania i odpady opakowaniowe, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, pojazdy wycofane z eksploatacji, oleje przepracowane, lampy wyładowcze, opony. Inwestycja mająca zostać objęta dofinansowaniem powinna przyczynić się do realizacji postanowień ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach oraz ustaw dotyczących postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów, w szczególności niebezpiecznymi. Priorytetowo będą traktowane projekty dotyczące odpadów, dla których obowiązują limity odzysku lub recyklingu.
Przykładowymi rodzajami projektów mogą być np.:
  1. Budowa, rozbudowa lub modernizacja instalacji do odzysku, w tym również recyklingu lub unieszkodliwiania odpadów poużytkowych lub niebezpiecznych. Szczególny nacisk położony będzie na obiekty, które mogą pełnić funkcje usługowe, zgodnie z krajowym i wojewódzkimi planami gospodarki odpadami, położone w pobliżu jednostek gospodarczych, które nie mogą uniknąć wytwarzania podobnych typów odpadów;
  2. Budowa, rozbudowa lub modernizacja instalacji do przekształcania odpadów w celu ułatwienia magazynowania i transportu odpadów oraz przygotowania ich do odzysku lub unieszkodliwiania;
  3. Budowa, rozbudowa lub modernizacja instalacji do zbierania lub magazynowania odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych.
Inwestycje dotyczące ochrony środowiska dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogą być realizowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ale będą także, mogą być realizowane w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych (linia demarkacyjna przebiega na podstawie kryterium finansowego, które wynosi 8 mln PLN).
Podobnie jak w przypadku poprzednich działań, priorytetu IV, linia demarkacyjna wskazuje, że inwestycje środowiskowe mogą być również dofinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach osi 1 Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej, będzie możliwe finansowanie zakupu lub instalacji urządzeń służących poprawie ochrony środowiska. Beneficjentami będą
osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które:
- wykonują działalność w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów
rolnych;
- działają jako przedsiębiorcy wykonujący działalność jako małe lub średnie przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 750 pracowników, lub przedsiębiorstwo, którego obrót nie przekracza równowartości w PLN 200 mln euro.
Maksymalna wysokość pomocy, przyznana w okresie realizacji PROW jednemu beneficjentowi będzie wynosiła 20 mln PLN.
W ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektorów Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich priorytetu II Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i rynek rybny, działania 2.5 „Inwestycje w przetwórstwo i obrót”, operacji 2 Modernizacja zakładów przetwórstwa rybnego dla poprawy warunków działania, będą finansowane działania związane z dostosowaniem zakładów przetwórczych do obowiązujących przepisów w zakresie ochrony środowiska z uwzględnieniem zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Beneficjentami działania, podobnie jak w przypadku RPOW, będą przedsiębiorstwa zatrudniające do 750 pracowników lub posiadające obrót mniejszy niż 200 mln EUR.
Chcąc starać się o dofinansowanie należy pamiętać, iż objęta nim inwestycja, w przypadku występowania pomocy publicznej, nie może być rozpoczęta. Wydatkami kwalifikującymi się, bowiem do objęcia wsparciem są wydatki poniesione nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu otrzymania potwierdzenia określającego, że projekt kwalifikuje się do wsparcia. Potwierdzenie takie jest wysyłane w przeciągu miesiąca od dnia wpłynięcia wniosku o udzielenie wsparcia.
Nabór na to działanie rozpoczął się 23 kwietnia 2009r. i potrwa do 18 maja 2009r. Instytucja Wdrażająca, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej określił, że podobnie jak w poprzednich działaniach, najpierw będą składane wnioski wstępne, na których ocenę formalną NFOŚiGW rezerwuje sobie 30 dni. Jeśli jest ona pozytywna, pozwala wnioskodawcy na rozpoczęcie inwestycji oraz złożenie wniosku o dofinansowanie, czyli wniosku zasadniczego.
Wnioskować o środki w tym działaniu, zgodnie z zapisem zamieszczonym powyżej, mogą firmy zarówno z sektora MŚP, jak i firmy duże, ale minimalna wartość projektu została wprowadzona dla firm z sektora MŚP i wynosi 8 000 000 PLN. Podział ten wynika faktu opisanego powyżej, a mianowicie inwestycje dotyczące ochrony środowiska dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw będą realizowane także w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych (linia demarkacyjna przebiega na podstawie kryterium finansowego, które wynosi 8 000 000 PLN), oraz innych programów pomocowych.
Maksymalny poziom dofinansowania dla wszystkich firm wynosi w ramach tego działania 20 000 000 PLN.
W omawianym działaniu można liczyć na zwrot 30% całości kosztów kwalifikowanych, jednak refundacji nie będą podlegały:
a) odsetki od zadłużenia,
b) zakup gruntów za kwotę przekraczającą 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w ramach danej operacji,
c) mieszkalnictwo,
d) podlegający zwrotowi podatek VAT. /Michał Tchórzewski - Menadżer Projektów SmartConsulting /
           

  • Dział Doradztwa SmartConsulting
  • ul. Kożuchowska 12
  • 51-631 Wrocław
  • Tel.: (71) 334 10 00
  • Fax: (71) 334 10 01
  • e-mail:
  • Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent