Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Orlen i PGNiG Podzielą Branżę Chemiczną?

Drukuj

Orlen i PGNiG Podzielą Branżę Chemiczną?

Branżę chemiczną mogą podzielić między siebie Orlen i PGNiG. Z tą różnicą, że płocki koncern chce mieć kontrolne pakiety. PKN Orlen, największy w kraju dostawca petrochemikaliów, czyli kluczowego surowca dla chemii, chce ponowić próbę zakupu zakładów azotowych Tarnów i Kędzierzyn. Komponują się one z chemicznymi aktywami orlenowskiego Unipetrolu. W 2006 r. Anwil z płockiej grupy przegrał rywalizację o obie spółki z niemieckim PCC, obecnie spółką prawa europejskiego. Resort skarbu kierowany przez PiS odmówił jednak PCC sprzedaży akcji Tarnowa i Kędzierzyna, bo - jego zdaniem - oferta inwestora była za niska. Sprawa wróciła do punktu wyjścia. Właścicielką 80 proc. akcji każdej z firm jest ciągle Nafta Polska.
- Orlen podtrzymuje zainteresowanie udziałem w prywatyzacji tych zakładów. Rozważamy obecnie rodzaj formuły i poziom potencjalnego zaangażowania, przyjmując za wskazanie, że miałby on umożliwić realny wpływ na zarządzanie tymi aktywami. Inwestycja ta byłaby traktowana jako długoterminowa - mówi Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen. Tarnów w czerwcu ma trafić na giełdę. Po przeprowadzeniu publicznej emisji akcji w rękach Nafty i skarbu pozostanie 51 proc. walorów spółki. 16 kwietnia zgodę na wejście na parkiet otrzymał też Kędzierzyn. Debiut możliwy będzie pod koniec tego roku lub w pierwszym kwartale 2009. I w tym przypadku po emisji państwo będzie mieć jeszcze 51-procentowy udział w kapitale spółki. W kolejnym ruchu skarb i Nafta Polska sprzedadzą te pakiety inwestorom w drodze przetargu lub na giełdzie. Nie wiadomo, w którym etapie PKN Orlen przeprowadziłby akwizycje.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jeszcze w pierwszej fazie, czyli na giełdzie, chciałoby skupić 10-20 proc. pakietów w Tarnowie i Kędzierzynie. PGNiG dostarcza tym spółkom kluczowy surowiec - gaz. - Sektor chemiczny i tak zostanie poddany globalizacji. Dobrze byłoby, żeby PGNiG w tym procesie uczestniczyło jako długoterminowy inwestor. Jeśli będzie mieć 20-procentowe pakiety akcji spółek chemicznych, zostaną one potraktowane jako podmioty stowarzyszone, co już będzie rzutowało na wyniki grupy - twierdzi Rafał Salwa, niezależny analityk. /Źródło: Puls Biznesu/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent