Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Paliwo Samochodowe z Węgla

Drukuj

Paliwo Samochodowe z Węgla

Za kilka lat będziemy mogli nalać do baku paliwo, wytworzone z węgla wydobywanego w śląskich kopalniach. Kompania Węglowa zabezpieczyła milion złotych na przygotowanie inwestycji, europosłowie lobbują o pieniądze w Brukseli. W Katowicach spotkali się ostatnio przedstawiciele Kompanii Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego oraz samorządów Oświęcimia, Pszczyny i Miedźnej. To pierwszy krok na drodze do budowy w Oświęcimiu zakładu produkującego pełnowartościowe paliwa z węgla wydobywanego w śląskich kopalniach.
W tej chwili Kompania rozmawia z kilkoma wielkimi inwestorami, którzy interesują się współfinansowaniem przedsięwzięcia - powiedział Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w tegorocznym budżecie KW zabezpieczono ponad milion złotych na sporządzenie studium wykonalności przedsięwzięcia. Jest teren, węgiel, a także przychylność samorządów oraz Ministerstwa Gospodarki, o czym głośno mówi rzecznik kompanii. Wzmacnia się także lobby wśród polskich europosłów, którzy zabiegają w Brukseli o wsparcie finansowe budowy takiego zakładu w Polsce.
Chodzi o zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju. U nas nie ma ropy, gazu ale jest węgiel, dlatego trzeba to wykorzystać – podkreślił Wojciech Idzikiewicz z Sosol Lurgi Technology, firmy posiadającej instalacje pozwalające na przetwarzanie węgla w paliwo w Afryce Południowej. - Za budową w Polsce zakładu produkcji paliw z węgla mocno w europarlamencie optuje nie tylko Jerzy Buzek ale także inni europosłowie. A unijne pieniądze się przydadzą, bo koszt budowy zakładu Kompania Węglowa szacuje na 6 mld zł. Idzikiewicz twierdzi, że potrzebne są jeszcze 2 mld zł więcej. Produkcja paliwa w tej technologii staje się opłacalna, jeśli cena węgla nie przekracza 15 euro za tonę - wyjaśnił Idzikiewicz. Te wyliczenia są prawdziwe przy założeniu, że cena baryłki ropy nie będzie rosnąć, co według analityków, jest mało prawdopodobne. Oświęcimski zakład ma przerabiać 5 mln ton węgla rocznie. - Od momentu podjęcia decyzji o budowie do zakończenia prac miną pewnie 72 miesiące. /Źródło: Dziennik Zachodni, www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent