Zakład chemiczny PCC Rokita przygotowuje się do kompleksowej inwestycji, mającej doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i ograniczenia emisji CO2. Zakład PCC Rokita, jako jedno z trzech przedsiębiorstw znalazło się na liście rankingowej projektów rekomendowanych do wsparcia, w pierwszym konkursie o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW w ramach Programu Priorytetowego "Efektywne wykorzystanie energii".
Eksperci TÜV Rheinland Polska w trakcie trwającego miesiąc audytu przeanalizowali aktualny stan istniejącej instalacji, poddali ocenie warianty przedsięwzięcia modernizacyjnego, a także określili efekty energetyczne, ekologiczne oraz ekonomiczne planowanej modernizacji. Dzięki skrupulatnym wyliczeniom audytorów przedsiębiorstwo może ubiegać się o dofinansowanie planowanej inwestycji, koszty samego audytu także zostały w części pokryte przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Podstawowym zadaniem przeprowadzonego audytu było oszacowanie efektu energetycznego, biorącego pod uwagę wszystkie rodzaje energii procesowej pojawiającej się w produkcji - mówi Jadwiga Małecka, rzecznik prasowy PCC Rokita.
Planowana inwestycja dotyczy modernizacji instalacji elektrolizy membranowej służącej do wytwarzania ługu sodowego. W ocenie ekspertów TÜV Rheinland Polska modernizacja przyniesie dalsze oszczędności w postaci obniżenia zużycia energii końcowej o ok. 8 proc., redukcji emisji CO2 o ok. 14 proc., a także obniżenie kosztów zużycia nośników energii ok. 13 proc. w pierwszym roku po zakończeniu realizacji zadania. Celem przedsiębiorstwa jest także likwidacja instalacji elektrolizy rtęciowej, a co za tym idzie emisji rtęci i jej związków do środowiska oraz likwidacja zagrożeń z tym związanych.
Przeprowadzenie audytu przez wyspecjalizowaną firmę jest przepustką do możliwości wnioskowania o pożyczkę na realizację inwestycji modernizującej proces technologiczny.
- Brak dofinansowania tej usługi powodowałby próbę samodzielnego zmierzenia się z tym zadaniem, przez osoby zajmujące się tą technologią na co dzień. Naturalnie byłyby to działania obarczone pewnym błędem z punktu widzenie energetycznego. Ale największą wadą takich prac byłaby czasochłonność. Uznaliśmy, że lepiej będzie, gdy specjaliści zajmą się tą sprawą, a my przekażemy im materiał z danymi wejściowymi o procesie produkcyjnym na instalacji elektrolizy. Zależało nam na sprawnym działaniu i uczestnictwie w pierwszej edycji programu. Dzięki współpracy z TÜV Rheinland Polska udało sięzrealizować ten cel - dodaje Jadwiga Małecka.
W pierwszym konkursie NFOŚiGW zorganizowanym w ramach programu "Efektywne wykorzystanie energii" zainteresowanie zakładów przemysłowych ograniczyło się do zgłoszenia siedmiu wniosków o dotacje na wykonanie audytów energetycznych i trzech wniosków o pożyczki na realizację inwestycji. Powodem niewielkiego zainteresowania może być zapis zakładający, że beneficjentami programu NFOŚiGW mogą byćfirmy, których minimalna wielkość przeciętnego zużycia energii wyniosła w roku poprzedzającym 50 GWh.
NFOŚiGW rozpoczął już prace nad znowelizowaniem programu, by wsparciem objąć również małe i średnie firmy. Łączny budżet programu "Efektywne wykorzystanie energii" wynoszący 820 mln złotych, ma zostać wykorzystany do 2016 roku. /Źródło: www.wnp.pl/