Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

PE Walczy z Emisją Gazów Cieplarnianych

Drukuj

PE Walczy z Emisją Gazów Cieplarnianych

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której domaga się skuteczniejszej walki z innymi gazami cieplarnianymi niż CO2. W walce z globalnym ociepleniem Unia Europejska skupia się głównie na redukcji emisji CO2. Jednak inne substancje także szkodzą atmosferze. To m.in. fluorowęglowodory (HFC) używane przy produkcji lodówek czy sadza. Mają one duży wpływ na podnoszenie się temperatury na Ziemi. Europosłowie domagają się skuteczniejszej walki z tymi innymi, niż CO2, emisjami gazów do atmosfery.
Parlament Europejski przyjął 14 września br. rezolucję w tej sprawie. Wzywa w niej do ograniczenia emisji antropogenicznych (czyli wytworzonych przez człowieka). Posłowie, którzy przygotowali sprawozdanie na ten temat to Austriak Richard Seeber (Europejska Partia Ludowa) i Grek Theodoros Skylakakis (Liberałowie).
- Europejska polityka ograniczenia ocieplenia klimatu powinna uwzględniać także inne, niż CO2, gazy - tłumaczył Seeber. Według niego można to zrobić niskimi kosztami i przy użyciu istniejących już narzędzi.
Zdaniem Skylakakisa to może ograniczyć koszty walki z ociepleniem klimatu. Dziś tona CO2 kosztuje ok. 13 euro (ok. 50 zł), a koszt ograniczenia fluorowęglowodorów to tylko 5-10 centów (20-40 groszy) za tonę.
W przyjętej przez PE rezolucji deputowani apelują do Komisji Europejskiej o przedstawienie propozycji przeglądu rozporządzeń w sprawie gazów fluorowanych oraz wniosków dotyczących szybkiego zmniejszenia produkcji i zużycia HFC. Deputowani chcą również o szybszego wycofania wodorochlorofluorowęglowodorów (HCFC) z różnych produktów i zastosowań, a także odzyskiwania i niszczenia szkodzących warstwie ozonowej stratosfery gazów cieplarnianych występujących w porzuconych produktach i w porzuconym sprzęcie.
Zdaniem posłów ograniczenie produkcji sadzy pomoże spowolnić topnienie lodowców. Polityce wezwali też do rygorystycznego wdrażania w skali globalnej regulacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza i dostępnych technologii, przy których użyciu można ograniczyć emisje NOx (tlenki azotu) i CO. To spowodowałoby ograniczenie warstwy ozonu powstałego w troposferze w wyniku działalności człowieka. Zdaniem autorów rezolucji ozon jest istotnym gazem cieplarnianym. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent