Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
PKN Orlen Odpadł z Przetargu na Turecki Tupras
PKN Orlen Odpadł z Przetargu na Turecki Tupras
Spółka PKN Orlen wraz z konsorcjum z Zorlu Group odpadła w przetargu na 51% akcji tureckiego Tuprasu, poinformował ISB Dawid Piekarz, rzecznik płockiej spółki, potwierdzając tym samym wcześniejsze doniesienia tureckich mediów.
"Od początku wiedzieliśmy, jaką cenę możemy za Tupras zapłacić, tak żeby uzyskać w normalnej perspektywie satysfakcjonującą stopę zwrotu z tej inwestycji. Okazało się, że nasi rywale byli skłonni zapłacić więcej" - powiedział ISB Piekarz. Piekarz dodał, że PKN Orlen odpadł w drugiej rundzie przetargu. Według tureckich mediów najwyższą ofertę złożyło konsorcjum Shell-Koc, które zaproponowało 4,14 mld USD w jedenastej rundzie przetargu. "My zaproponowaliśmy tyle, ile według naszej opinii można było zapłacić" - powiedział Piekarz potwierdzając, że plany rozglądania się za innymi akwizycjami w Europie o których informował PKN Orlen w zeszłym tygodniu są nadal aktualne. "Nic się nie zmieniło na tyle w tej kwestii, żebyśmy mogli o tym informować publicznie" - powiedział rzecznik PKN Orlen. W zeszłym tygodniu Piekarz mówił ISB, że PKN ma na oku "kilka potencjalnych możliwości akwizycji". Oferty na zakup 51% tureckiego lidera sektora naftowego Turkiye Petrol Rafinerileri AS (Tupras), będących w posiadaniu Tureckiej Agencji Prywatyzacji, złożyło 2 września dziewięć podmiotów, w tym PKN Orlen z Zorlu Group oraz węgierski koncern paliwowy MOL, notowany także na warszawskiej giełdzie.
Tupras jest liderem sektora naftowego w Turcji, posiadającym dominującą pozycję w zakresie przerobu ropy oraz sprzedaży hurtowej. Zarządzając czterema rafineriami o łącznej mocy przerobowej 27,6 mln ton rocznie, dysponuje 100% krajowych mocy przerobowych. Udział firmy w tureckim rynku hurtowej sprzedaży paliw sięga 70%. /www.gazeta.pl/