Warte blisko 1.4 mln zł szkolenia dla pracowników ruszyły oficjalnie w Zakładach Chemicznych Police S.A. Jednocześnie Spółka, jako pierwsza w branży chemicznej zdecydowała się na uruchomienie Pracowniczego Programu Emerytalnego. Inwestycje w kapitał ludzki, czynią polickie zakłady jednym z liderów polskiego przemysłu pod względem dostosowania warunków tworzonych dla pracowników do europejskich i światowych standardów. Zakłady Chemiczne Police SA będą wzmacniać swoją konkurencyjność poprzez rozwój personelu. Firma otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego na dodatkowe szkolenia m.in. w zakresie zarządzania, planowania strategicznego i handlu. 24 stycznia Spółka zainaugurowała cykl szkoleń prowadzonych przez Zachodniopomorską Szkołą Biznesu (ZPSB).
- Ludzie są największym kapitałem naszej firmy, to oni tworzą jej wartość. Inwestycja w rozwój kadr naszej Spółki, to pieniądze, które każdorazowo się zwracają - powiedział Mirosław Bachórski, Prezes ZCH Police SA.
Ponadto do programu szkoleń włączone zostały kursy językowe i komputerowe oraz pakiety szkoleń dla służb operacyjnych z zakresu poprawy umiejętności zarządzania czasem, stresem, zmianami oraz z dziedzin zawodowych. Pakiet szkoleń, które mają potrwać do listopada 2006 roku i objąć ok. 600 pracowników polickich zakładów został przygotowany wspólnie przez Dział Kadr i Szkolenia oraz Zespół Funduszy Pomocowych ZCH Police SA i Zachodniopomorską Szkołę Biznesu. Łącznie przeprowadzonych zostanie ok. 2000 szkoleń (niektórzy pracownicy wezmą udział w więcej niż jednym kursie). Wartość projektu to 1,4 mln złotych, z czego ponad 920 tys. jest finansowane z unijnego Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsze szkolenia rozpoczną się już w lutym.
Jednocześnie, Zarząd Zakładów Chemicznych Police SA postanowił o uruchomieniu w dla pracowników Spółki Pracowniczego Programu Emerytalnego. Tworząc program firma daje swoim pracownikom możliwość zwiększenia przyszłej emerytury, poprzez odprowadzanie miesięcznej składki - 50 zł - na specjalny fundusz, którym zarządzało będzie, wybrane w przetargu, PZU Życie.
Przystąpienie do PPE jest dobrowolne i zależeć będzie od indywidualnej decyzji każdego pracownika. Jednocześnie sam pracownik, nie będzie musiał ponosić z tego tytułu żadnych opłat (w zależności od chęci i możliwości będzie oczywiście mógł dodatkowo sam zasilać swój fundusz). Tak więc firma proponuje w ten sposób swoim pracownikom dodatkowe zabezpieczenie na przyszłość. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 600 PPE, w większości, ze względu na swoją specyfikę, wprowadzane są w dużych przedsiębiorstwach, jednak decydują się na nie także niektóre małe firmy. Zakłady Chemiczne Police SA są pierwszą spółką branży chemicznej, która wprowadza taki program u siebie. W województwie zachodniopomorskim PPE uruchomiła już np. elektrownia Dolna Odra.