Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Polimer'2008 - Relacja Kingi Kurowskiej

Drukuj

Polimer'2008 - Relacja Kingi Kurowskiej

23 kwietnia bieżącego roku odbyła się Konferencja POLIMER 2008 „Innowacyjność w przetwórstwie tworzyw sztucznych – nauka we współpracy z przemysłem”. Koło Naukowe Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych POLIMER z Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej tę konferencję zorganizowało już po raz trzeci.
Konferencja rozpoczęła się przywitaniem wszystkich uczestników przez Kingę Kurowską (prezesa KN PTS Polimer, koordynatora tej Konferencji – już po raz trzeci) oraz Dominika Suligowskiego (v-ce prezesa KN PTS Polimer). Oficjalnego otwarcia dokonali Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Studenckich prof. Andrzej Jakubiak oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji prof. Krzysztof Santarek. Następnie wystąpił prof. Krzysztof Wilczyński, który wręczył Dominikowi Suligowskiemu (który oprócz działalności w Kole jest również przewodniczącym Wydziałowej Rady Samorządu Wydziału Inżynierii Produkcji) podziękowanie za wkład studentów na rzecz Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych na Politechnice Warszawskiej. Profesor przedstawił także sylwetkę gościa specjalnego – prof. Jamesa White’a.
Pierwszym prelegentem był opisany wyżej, światowej sławy profesor James L. White, założyciel Instytutu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych na Uniwersytecie w Akron, najprężniej działającego ośrodka na świecie w tej dziedzinie techniki. Wygłosił on referat Polymer Processing: Past, Present and Future. Po wystąpieniu Zarząd Koła Naukowego Polimer wręczył profesorowi tytuł Honorowego Członka Koła za wkład w rozwój nauki oraz studentów. Następnie swój referat na temat: „Multiscrew” system - wielozadaniowy model komputerowy procesów wtryskiwania i wytłaczania przedstawił prof. Wilczyński (Politechnika Warszawska). Zaraz po nim Adrian Lewandowski (Politechnika Warszawska) przedstawił Przepływ tworzywa w wytłaczarce dwuślimakowej przeciwbieżnej. Po tym wystąpieniu nastąpiła przerwa, a w kuluarach toczyły się długie i zacięte rozmowy.
Drugą część konferencji rozpoczął Gerd Over (MoldFlow) wystąpieniem Enterprise-Enabled Simulation. Następnie Michał Bachan (TOP-TECH) wygłosił referat o Aplikacjach wspomagających import i naprawę geometrii CAD wyprasek, a także proces automatycznego tworzenia i manualnej edycji siatki MES – dedykowane dla systemu Moldflow MPA. W kolejnym wystąpieniu zaprezentował się Szczepan Kawa (Dopak) mówiąc o Nowoczesnym monitoringu w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Ostatni referat w tej części wygłosił Szymon Zięba (Politechnika Warszawska) na temat Poduszka resztkowa stopionego tworzywa. Pan Zięba był drugą osobą tego dnia wyróżnioną przez Koło Naukowe i on również dostał tytuł Honorowego Członka Koła za pasję w przekazywaniu wiedzy. Po tym referacie miała nastąpić otwarta dyskusja, została jednak zaprezentowana zupełnie inna jej forma. Na scenę zaproszono 6 osób: prof. James L. White (University of Akron), prof. Krzysztof Wilczyński (PW), dr Dariusz Skutera (UTP Bydgoszcz), Henryk Zawistowski (PLASTECH), Szczepan Kawa (Dopak), Tomasz Paul (student PWr, prezes KN Hybryda) i konferansjer (Maksymilian Tomaszewski – KNPTS Polimer) zadawał każdemu pytania związane ze współpracą polskiej nauki z przemysłem, wymaganiom stawianym studentom idącym do pracy, oczekiwaniom studentów i pracodawców, a także jak wygląda sytuacja w USA, jacy tam są studenci. W tej kwestii dość obszernie wypowiedział się profesor White. Dyskusja bardzo się rozwinęła, przyłączyli się do niej również uczestnicy konferencji. Swój głos w dyskusji zabrał również dr Philipp Liedl, mówiąc jak to wygląda w Niemczech. Po gorącej debacie nastąpiła druga przerwa.

Fot. W trakcie debaty - na zdjęciu od lewej: S.Kawa /Dopak/, M.Tomaszewski /KNPTS Polimer/, H.Zawistowski /Plastech/, D.Sykutera /UTP Bydgoszcz/, T.Paul /KN Hybryda/
Trzeci blok wystąpień rozpoczął się wręczeniem przez Zarząd Koła podziękowań dla sponsorów Konferencji, bez których nie odbyłaby się ona. Zaraz po tym wystąpił Henryk Zawistowski (Plastech) prezentujący Technologiczne kryterium podziału procesów przetwórstwa tworzyw sztucznych. Następnie Sztuczną inteligencję w przetwórstwie tworzyw sztucznych zaprezentował Dr. rer. nat. Philipp Liedl (STASA), z tłumaczeniem Romana Cichonia. Ostatnim referatem były Możliwości uzyskania dofinansowań z UE w branży tworzyw sztucznych. Programy krajowe i regionalne zaprezentowane przez Pawła Stępniaka (Instytut Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego). Po wystąpieniach członkowie Koła zaprosili wszystkich na obiad, gdzie nadal po zakończeniu Konferencji toczyły się dyskusje na tematy poruszone w jej trakcie.
Konferencję można zaliczyć do jak najbardziej udanych. Pojawili się przedstawiciele świata nauki, z Polski i zagranicy, przedstawiciele przemysłu, prasy branżowej, a także studenci z całej polski. Dodajmy, że patronat medialny nad Konferencją objął Serwis www.tworzywa.pl  /Kinga Kurowska/ >>> Zobacz Galerię Zdjęć...
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent