Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Polska Chemia a LNG

Drukuj

Polska Chemia a LNG

Czy polska branża chemiczna skusi się na gaz z terminala LNG? Nie jest to wcale przesądzone. Spółki chemiczne chcą najpierw się dowiedzieć jaki skład będzie miał gaz importowany tą drogą. - Musimy sprawdzić dokładny skład chemiczny – przyznaje prezes Polic Krzysztof Jałosiński. W czym problem? Gaz ziemny może w zależności od pochodzenia znacznie różniący się skład. Czasem stosunkowo blisko siebie położone złoża różnią się bardzo.
Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan - stanowi najczęściej 85-95 proc. surowca. Oprócz niego mogą występować niewielkie ilości etanu, propanu, butanu i innych związków organicznych i mineralnych. Kluczowa dla przemysłu chemicznego jest zawartość w LNG metanu. Czym wyższa tym lepiej. Ten najprostszy węglowodór wykorzystuje się bowiem do produkcji podstawowych dla branży chemicznej związków. Skład nie jest tak istotny z punktu widzenia energetyków. Tymczasem część gazu ziemnego z Kataru, a taki miałby być dostarczany do Świnoujścia należy do tzw. grupy mokrej czyli zawiera od 5 do ponad 10 proc. propanu i wyższych węglowodorów.
Czy to oznacza, że LNG może nie cieszyć się popularnością u naszych chemików? Wszystko będzie zależało od ceny surowca. Ewentualne korzystniejsze ceny mogą pozwolić bowiem na zniwelowanie niedogodności płynących z gorszego składu gazu.
Branża musi się także dość szybko zdecydować. Do końca roku można bowiem składać wnioski na przydział mocy regazyfikacyjnych. Bez zagwarantowania sobie udziałów nie będzie można sprowadzić surowca. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent