Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Polskie Firmy Tracą Rynek Amerykański

Drukuj

Polskie Firmy Tracą Rynek Amerykański

Wzrost cen gazu ziemnego w Polsce i ich spadek w Stanach Zjednoczonych może spowodować, że krajowi eksporterzy nawozów wypadną z amerykańskiego rynku. Z wyliczeń analityków wynika, że błękitne paliwo jest w Polsce już droższe niż w Stanach Zjednoczonych. Dla polskich eksporterów z branży chemicznej może to oznaczać utratę tego ważnego rynku. Według szacunków Ludomira Zalewskiego, analityka DM PKO BP, średnia cena gazu w USA w II połowie ubiegłego roku wynosiła - w przeliczeniu - 683 zł za 1000 metrów sześciennych, podczas gdy w Polsce było to 709 zł. - Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie konkurencyjności polskich spółek chemicznych: Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police. Nie będą one mogły sprzedawać swoich produktów na rynku amerykańskim, co więcej, grozi im napływ produktów chemicznych z USA na ich inne rynku zbytu - ocenia L. Zalewski.

Zdaniem Marka Sieprawskiego, rzecznika Puław, do zbilansowania amerykańskiego rynku nawozów wciąż konieczny będzie import, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozwój produkcji biopaliw. - Rynek Ameryki Północnej, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nie jest dominującym w eksporcie puławskich nawozów. Jednak zdaniem analityków podaż nawozów w USA może jeszcze wzrosnąć. Tomasz Krukowski, analityki UniCredit CA IB, zaznacza, że w amerykańskiej branży chemicznej jest wiele firm uruchamiających działalność tylko wówczas, gdy jest dobra koniunktura, a ceny gazu niskie.
Piotr Wachowicz, rzecznik Polic, przyznaje, że spółka już od pewnego czasu zmaga się z niskimi cenami gazu w USA, głównie za sprawą produkowanego przez siebie amoniaku. - Tani gaz powoduje, że amerykanie wytwarzają amoniak u siebie, przez co spadają globalne ceny tego produktu - mówi rzecznik Polic. - Mieliśmy do czynienia z tą sytuacją już w 2006 r. i, jak widać, będziemy musieli sobie radzić z nią także w tym roku. Jedyny sposobem podnoszenia rentowności tego produktu jest obecnie ograniczanie kosztów wytwarzania, co też robimy. /Źródło: Parkiet/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent