Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Problemy Orlenu z Przejęciem Możejek

Drukuj

Problemy Orlenu z Przejęciem Możejek

Już we wrześniu PKN Orlen zwróci się do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie litewskiej rafinerii Możejki. Choć do transakcji pomiędzy PKN a rosyjskim zbankrutowanym koncernem naftowym Jukos oraz rządem Litwy (właściciele Możejek) doszło przed wakacjami, to Orlen wciąż nie przejął litewskiego zakładu. Aby do tego doszło, a sprzedający otrzymali pieniądze za akcje, zgodę musi dać Komisja Europejska. Zbada ona, czy transakcja nie doprowadzi do znaczącego ograniczenia konkurencji nie tylko na całym europejskim rynku, ale też na żadnej z jego istotnych części. Transakcja ma, bowiem wymiar wspólnotowy (w istotny sposób wpłynie na sytuację na części unijnego rynku paliw i ich dystrybucji), przekracza też zapisane w unijnym rozporządzeniu progi wielkościowe: łączny obrót łączących się spółek przekracza 5 mld euro. Jak Komisja Europejska potraktuje tę fuzję? Szefowie Orlenu powinni spać spokojnie - zablokowanie jest wręcz nieprawdopodobne. Na rynku europejskim traktowanym jako całość panuje zaciekła konkurencja między wieloma podmiotami (m.in. koncernami Shell, BP czy Total), Orlen kontroluje zaś kilka procent tego rynku.
Pewien problem może pojawić się, gdy Komisja Europejska zacznie badać lokalne rynki benzyny i olejów napędowych, np. w Polsce północno-wschodniej. Niezależne stacje paliw działające tam mogły dotychczas wybierać między dostawami produktów (benzyny i olejów) z Możejek bądź PKN-u. Po połączeniu nie będą mieć już takiego wyboru. Zdaniem przedstawicieli PKN polska spółka powinna otrzymać jednak zgodę, bo jej wejście na Litwę faktycznie nic nie zmienia. - Mamy nadzieję, że pozwolenie Komisji otrzymamy szybko - mówi rzecznik PKN Dawid Piekarz. Kiedy? Tego rzecznik nie chce wyjaśnić. Firma liczy, że będzie to szybciej niż w przypadku jej wejścia do czeskiego koncernu Unipetrol. Wtedy PKN czekał na zgodę na przejęcie grubo ponad pół roku. Być może dlatego, że zakup przez naszą spółkę spółki czeskiej był pierwszą tego typu transakcją rozpatrywaną przez Komisję Europejską w nowych państwach Unii.
Na informacje dotyczące transakcji zakupu Możejek czekają też Ukraina i USA. W tym pierwszym przypadku ukraiński urząd antymonopolowy zobowiązał Orlen do powiadomienia o litewskiej transakcji, bo wartości eksportu Możejek do tego kraju przekroczyła w zeszłym roku próg 1 mln euro. Waszyngton czeka zaś na oficjalną informację, bo tamtejsze prawo nakłada obowiązek notyfikowania, gdy wartość eksportu firm objętych transakcją przekracza próg 50 mln dol. /Źródło: Gazeta Wyborcza/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent