Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Problemy z Emisją Dwutlenku Węgla

Drukuj

Problemy z Emisją Dwutlenku Węgla

Od 2011 r. Polska będzie produkowała więcej dwutlenku węgla niż będą na to pozwalać limity europejskie. Polskie firmy będą musiały wtedy dokupić prawa do emisji, ponieważ podwyższenie limitów jest mało prawdopodobne. Tymczasem koszty dokupienia mogą być porównywalne z kosztami sekwestracji, czyli składowania CO2 pod ziemią.

- Bardzo istotne jest zatem, aby odpowiednie działania projektowe i inwestycje w tym zakresie rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ po 2015 r. żadne zezwolenie na budowę bloku energetycznego bez instalacji usuwania CO2 nie będzie mogło być prawdopodobnie wydane - mówi Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Określono, że w Polsce można składować dwutlenek węgla w naturalnych zbiornikach podziemnych w okolicach Płocka i Warszawy. Na Śląsku jest to możliwe w kopalni Silesia i Kurpiński, po ich likwidacji. Nad składowaniem gazu pracuje również PGNiG. Pilotażowe działania prowadzone są w Kopalni Gazu Ziemnego Borzęcin i Kopalni Ropy Naftowej w Kamieniu Pomorskim. Możliwa jest również sekwestracja w złożach ropy naftowej w rejonie Tarnowa. Jednak badania nad wychwytywaniem i magazynowaniem CO2 są wciąż w fazie doświadczalnej. Należy się spodziewać, że wprowadzenie tych rozwiązań w życie wpłynie na wzrost cen energii, ponieważ usunięcie tony CO2 wraz z transportem i lokowaniem podziemnym kosztuje ok. 45 euro za tonę.
W większości przypadków usuwa się dziś dwutlenek węgla po jego spaleniu, ze spalin wychodzących z kotła lub turbiny gazowej. Możliwe jest również usuwanie CO2 z węgla przed spalaniem - poddając go zgazyfikowaniu. W 2009 r. firma Vatenfall zamierza uruchomić w Niemczech instalację pilotową o mocy 50 MW, gdzie dwutlenek węgla będzie usuwany dzięki spalaniu tlenowemu. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent