Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Program VinylPlus
Program VinylPlus
Europejski przemysł PCW ogłosił nowy, ambitny pakiet celów na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2020 roku i wezwał decydentów do wspierania rozwoju recyklingu w Europie. Program VinylPlus zbudowany jest wokół pięciu zobowiązań mających na celu: osiągnięcie znaczącego wzrostu recyklingu PCW i rozwoju innowacyjnych technologii recyklingu; wyjaśnianie zagadnień związanych z emisją związków chloroorganicznych; zapewnienie zrównoważonego wykorzystania dodatków, zwiększenie efektywności energetycznej oraz stosowanie w produkcji PCW energii i surowców pochodzących z odnawialnych źródeł oraz promowanie zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości PCW.
Nowa inicjatywa wykorzystuje sukces Programu Vinyl 2010 - dziesięcioletniego, dobrowolnego zobowiązania, którego celem był wzmocnienie zrównoważonej produkcji i stosowania PCW. Vinyl 2010 jest powszechnie uważany za wiodący przykład dobrowolnych wewnątrzbranżowych regulacji stosowanych w praktyce i przynoszących konkretne rezultaty. Do najważniejszych osiągnięć należy utworzenie infrastruktury do zbiórki i recyklingu ponad 250 000 ton PCW rocznie – tworzywa, które przed 2000 rokiem było przez wielu odrzucane jako tworzywo nienadające się do recyklingu, a w postaci odpadu przeznaczone wyłącznie do składowania.
Komentując rozpoczęcie nowego, dziesięcioletniego, dobrowolnego zobowiązania, Josef Ertl, Prezes VinylPlus powiedział: "VinylPlus ma jeszcze bardziej ambitne cele i zakres niż Vinyl 2010. Dążeniem przemysłu jest dalszy wkład w realizację zadań w zakresie zrównoważonego rozwoju dla Europy do roku 2020 poprzez osiągnięte rezultaty dobrowolnych wewnątrzbranżowych regulacji. Nie będzie to jednak możliwe bez wsparcia decydentów, zarówno na szczeblu wspólnotowym, jak i krajowym, dla rozwoju recyklingu i wykorzystania recyklatów poprzez efektywne zarządzanie odpadami oraz politykę pro-ekologicznych zakupów. Promowanie kierunku: całkowite zaniechanie w Europie składowania odpadów z tworzyw sztucznych pomogłoby w zwiększeniu prywatnych inwestycji w gospodarce odpadami i odblokowaniu potencjału gospodarczego w sektorze recyklingu. "
Szczegółowe cele Programu VinylPlus obejmują poddanie recyklingowi 800 000 ton PCW rocznie do roku 2020, z czego 100 000 ton powinno być zrealizowane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, tak by objąć te aplikacje, które do chwili obecnej pozostawały wyzwaniem dla recyklingu.
Przemysł planuje również wprowadzenie nowego certyfikatu - VinylPlus i nowego sposobu znakowania, zaprojektowanego tak, aby ułatwić użytkownikom identyfikację i nadanie odpowiedniej hierarchii PCW produkowanego w sposób zrównoważony, a także stworzenie wartości dodanej dla uczestników Programu.
Program VinylPlus został opracowany przy współpracy i z wykorzystaniem wskazówek Natural Step (TNS), czołowej, międzynarodowej organizacji pozarządowej zajmującej się badaniami i dialogiem dotyczącym zrównoważonego rozwoju.
Według Davida Cooka, główny rzecznik organizacji TNS: "Ludzie podejmujący decyzje dotyczące zakupów z reguły z zadowoleniem przyjmują możliwość dokonania lepszego wyboru i oczekują aby dostawcy aktywnie reagowali na ich potrzeby a standardy dotyczące zrównoważonego rozwoju są działaniami wychodzącymi im naprzeciw. Z tego względu, Vinyl 2010 jest wyjątkowym przykładem zwrotu dokonanego samodzielnie przez przemysłu w stronę dobrowolnych działań. Wraz z Programem VinylPlus przemysł stawia sobie jeszcze bardziej wymagające cele, żeby sprostać oczekiwaniom społeczeństwa oraz dążyć do dalszej poprawy wiarygodności i atrakcyjności PCW jako materiału wybieranego przy zakupach realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. "
Przejrzystość i otwartość komunikacji z wszystkimi interersariuszami należeć będzie do kluczowych zasad funkcjonowania Programu VinylPlus. Nowe zobowiązanie kładzie szczególny nacisk na ciągły dialog z zainteresowanymi stronami, aby w ten sposób przekonać, że wysiłki przemysłu przekładają się na konkretne i dalekosiężne korzyści dla całego społeczeństwa.
Niezależnie od konstruktywnego dialogu z TNS, VinylPlus nadal będzie nadzorowany przez niezależny komitet monitorujący składający się z przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Związków Zawodowych, firm handlowych i organizacji konsumenckich. Tak, jak w przypadku Vinyl 2010, przemysł opublikuje niezależnie zweryfikowany i poddany audytowi raport z postępów w odniesieniu do każdego z celów VinylPlus.
Dodatkowo, ze względu na to, że zrównoważony rozwój jest wyzwaniem globalnym, europejski przemysł PCW zobowiązał się do działań na rzecz propagowania podejścia do zrównoważonego rozwoju określonego przez VinylPlus poprzez upowszechnianie najlepszych praktyk oraz zachęcanie do podobnych, dobrowolnych inicjatyw w innych częściach świata.
Komentując ten cel w imieniu Komitetu Monitorującego VinylPlus, Godelieve Quisthoudt-Rowohl Posłanka do Parlamentu Europejskiego powiedziała: "Wysiłki podejmowane przez przemysł PCW w ciągu ostatnich dziesięciu lat stały się punktem odniesienia dla dobrowolnych autoregulacji w Europie. Witamy z zadowoleniem ambicję przemysłu, by poprzez VinylPlus zademonstrować europejskie przywództwo w zrównoważonym rozwoju w skali globalnej. "
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Krzysztof Wojdyło ; Tel: 054 414 3600; mobile: 603 91 53 19
VinylPlus:
VinylPlus zrzesza większość czołowych firm branży PCW ze wszystkich 27 państw członkowskich UE oraz Norwegii i Szwajcarii. Program jest prowadzony przez sekretariat kierowany przez Dyrektora Generalnego, Stefan Eingaertnera.
Patrz również:
www.vinylplus.eu
www.thenaturalstep.org