Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
PZPTS Kontra Unijne Regulacje
PZPTS Kontra Unijne Regulacje
W dniu 21 listopada państwa UE 28 przegłosowały wspólne stanowisko Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej odnośnie do zmniejszenia zużycia tego rodzaju toreb.
Nowe regulacje wyłączają torebki foliowe o grubości do 50 mikronów z dyrektywy opakowaniowej, co daje swobodę państwom członkowskim w kształtowaniu przepisów krajowych dotyczących stosowania torebek, a także swobodę w stosowaniu ograniczeń wprowadzania ich do obrotu. Powoduje to zagrożenia takich skrajnych rozwiązań jak we Włoszech, gdzie zakazano stosowania torebek foliowych, zamiast wprowadzić na tyle skuteczny i szczelny system zarządzania odpadami pokonsumenckimi ( jak na przykład w Niemczech), w którym zbędne są dodatkowe regulacje.
Związek popiera tezę, że tylko wsparcie proekologicznych zachowań konsumentów jest kluczem do sukcesu, a więc obniżenia poziomu nieodzyskiwalnych odpadów. Bez tego wsparcia żadne limity nakładane na producentów i konsumentów nie będą skuteczne i nie pozwolą na trwałą zmianę w tej dziedzinie.
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych popiera wszelkie działania, zmierzające do bardziej odpowiedzialnego zużycia i ponownego wykorzystania toreb foliowych w krajach Unii. Promujemy ponowne zastosowanie toreb foliowych oraz podwyższanie poziomu ich odzysku i recyklingu w celu całkowitego zneutralizowania ich wpływu na środowisko. Złożoność regulacji prawnych oraz liczne ograniczenia nie są korzystne dla przedsiębiorców i mogą prowadzić do zatrzymania inwestycji w branży opakowań w państwach członkowskich Unii. Należy zaznaczyć, że w gałęzi przetwórstwa tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej zatrudnionych jest 1,2 miliona pracowników.
Podsumowując, aktualnie uzgodniony tekst daleki jest od idei "lepszego stanowienia prawa", jako nadmiernie skomplikowany i w efekcie mogący wpłynąć negatywnie na gospodarkę UE. Dlatego w opinii PZPTS powinien zostać zmieniony.
W naszej opinii oczywistym jest, że jeśli ten tekst zostanie przyjęty jako ostateczny, cofniemy się znacznie na drodze do wspólnych reguł rynku wewnętrznego UE dla producentów opakowań i nie rozwiążemy istotnego problemu, polegającego na edukacji konsumentów i skutecznego ponownego wykorzystania tworzyw.
Warto także nadmienić, że nowe regulacje stanowiłyby dodatkowe obciążenie dla władz publicznych w związku z koniecznością monitorowania zużycia torebek na jednego mieszkańca Polski i wdrażania właściwych regulacji w sytuacji ewentualnych odstępstw.
W ocenie PZPTS, UE powinna zrobić więcej w celu wsparcia inicjatyw takich jak np. V Bags Europe, czyli dobrowolnego zobowiązania branży producentów plastikowych toreb w UE do uregulowania obrotu oraz ograniczenia ilości wprowadzanych na rynek toreb foliowych (http://www.europeanplasticfilms.eu/vbags-europe). Instytucje unijne powinny współpracować z przemysłem, a nie działać na jego niekorzyść.
Polska jest obecnie na etapie wdrażania odpowiednich przepisów dotyczących zarządzania odpadami. W naszej ocenie tylko skuteczny system odzysku, przy prawidłowym wspomaganiu recyklingu, wraz z jednoczesną edukacją społeczeństwa doprowadzi do zadowalających wyników. Wyłączanie bądź dyskryminowanie pewnych produktów czy opakowań nie spowoduje oczekiwanych efektów.
PZPTS będzie nadal promować obowiązkową opłatę za torebki w sprzedaży detalicznej (w miejsce bezpłatnego rozdawnictwa). Takie działania mogą być korzystniejsze dla środowiska i gospodarki niż stosowanie drastycznych przepisów, powodujących dezorganizację rynku.
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych jest gotowy do współpracy z organami administracji w celu utrzymania odpowiednich poziomów wprowadzania i odzysku toreb foliowych. Dalszych informacji w powyższej sprawie udziela:
Robert Szyman
Dyrektor Generalny
PZPTS Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych
ul. Zbyszka Cybulskiego 3
00-727 Warszawa
T. +48 603 626 656
e-mail: office@tworzywa.org.pl
www.pzpts.pl