Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Ruszyła Instalacja Utylizacji Odpadów Rakietowych

Drukuj

Ruszyła Instalacja Utylizacji Odpadów Rakietowych

Tarnowska Jednostka Ratownictwa Chemicznego (JRCH) należąca do ZA Tarnów - na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprojektowała, wybudowała i uruchomiła pierwszą w Europie instalację do utylizacji utleniacza wojskowego paliwa rakietowego. Technologia utylizacji utleniacza do paliwa rakietowego tzw. mélange została opracowana przez zespół ekspertów JRCH i Politechniki Wrocławskiej. Mélange jest związkiem chemicznym o niezwykle wysokim poziomie toksyczności i silnych właściwościach korozyjnych.
- Magazyny utleniacza są określane mianem chemicznej bomby zegarowej. Stanowią również problem bezpieczeństwa poza-środowiskowego: substancja ta w rękach terrorystów mogłaby stać się bardzo poważną bronią i zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Przez lata nie istniała technologia jego utylizacji, która pozwalałaby uniknąć emisji toksycznych substancji do atmosfery i wytworzyć produkt końcowy utylizacji przyjazny dla środowiska. Te kryteria, jako jedyna na świecie, spełnia instalacja zaprojektowana przez spółkę naszej Grupy - mówi Jerzy Jurczyński, rzecznik prasowy Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach SA. W ramach międzyrządowej pomocy dla Ukrainy, 17 września br. nastąpił oficjalny rozruch technologiczny instalacji, w trakcie którego zniszczone zostały - pod nadzorem przedstawicieli ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej - 4 tony melange. Szacuje się, że w krajach byłego ZSRR składowane jest ponad 200.000 tysięcy ton tej substancji, pochodzących z arsenału militarnego radzieckich sił zbrojnych.

- To dopiero początek naszej współpracy. Jeszcze w tym roku w naszej instalacji na Ukrainie planujemy utylizację 200 ton utleniacza. Jednostka Ratownictwa Chemicznego złoży ofertę w przetargu zorganizowanym przez OBWE na likwidację 16,5 tys. ton ukraińskich zasobów melange. Byłby to kontrakt na okres kilku lat i potwierdziłby światową pozycję spółki naszej Grupy w branży ratownictwa chemicznego - dodaje Jurczyński. Stosowany w silnikach rakietowych utleniacz to mieszanina kwasu azotowego, tlenków azotu, kwasu fluorowodorowego i kwasu fosforowego - melange. Jest to bardzo toksyczny i niebezpieczny produkt, który ma silne właściwości korozyjne.

Instalacja zaprojektowana i wykonana przez tarnowską Jednostkę Ratownictwa Chemicznego neutralizuje melange mlekiem wapiennym w warunkach nie powodujących emisji tlenków azotu do atmosfery. Osady stałe (fluorki, fosforany i inne trudno rozpuszczalne sole wapnia) są oddzielane od roztworu metodą filtracji a zawarty w przesączu azotan(lII) wapnia utleniany jest do azotanu(V) wapnia za pomocą nadtlenku wodoru. Instalacja zbudowana jest na stalowej konstrukcji zabezpieczonej szczelną tacą wykonaną ze stali kwasoodpornej. Jest ona mobilna, można ją przewieźć i zmontować w dowolnym miejscu składowania utleniacza. Cały proces przewozu i montażu trwa tylko 14 dni.
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent