Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Seminarium Polimer - Relacja

Drukuj

Seminarium Polimer - Relacja

25 kwietnia bieżącego roku odbyło się Seminarium POLIMER'2007 „Innowacyjność w przetwórstwie tworzyw sztucznych – nauka we współpracy z przemysłem”. Koło Naukowe Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych POLIMER z Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej tę konferencję zorganizowało już po raz drugi.

Seminarium rozpoczęło się przywitaniem wszystkich uczestników przez koordynatora przedsięwzięcia - Kingę Kurowską (KNPTS Polimer). Oficjalnego otwarcia dokonał dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji prof. Krzysztof Santarek. Wręczył także podziękowanie panu Janowi Gierojowi za ufundowanie studentom WIP licencji systemu Moldflow. Następnie Paweł Jurkowski – prezes KN PTS Polimer przedstawił działalność Koła.

Pierwszym prelegentem był prof. Jerzy Bursa (Politechnika Śląska), nestor branży tworzyw sztucznych, który opowiedział o Swoich spotkaniach z tworzywami sztucznymi. Następnie swój referat na temat Reologii polimerów wygłosił prof. Wilczyński (Politechnika Warszawska). Zaraz po nim dr Abramczyk (Resinex) przedstawił Tworzywa sztuczne z długim włóknem szklanym oraz zaprezentował firmę Resinex. Po tym referacie nastąpiła krótka przerwa w prezentacjach organizatorzy wręczyli podziękowania sponsorom Seminarium POLIMER 2007 - firmom: Wadim Plast, Moldflow, Resinex oraz Battenfeld oraz wręczyli tytuły członków honorowych, (m.in.: Jan Gierej, Zenon Narojek, Robert Dobosz oraz Janusz Hryniów). Ostatnim referatem wygłoszonym w pierwszej części była prezentacja Szymona Zięby (Politechnika Warszawska), który jak zwykle wzbudził bardzo duże zainteresowanie swoim wystąpieniem na temat Ustawiania parametrów wtryskiwania. Po tym wystąpieniu nastąpiła przerwa, a w kuluarach toczyły się długie i zacięte rozmowy.

<Aby Zobaczyć Galerię Zdjęć Seminarium Polimer'2007 - Kliknij... /Fot. KNPTS Polimer/>

Drugą część konferencji rozpoczął dr Mariusz Ambroziak (Wadim Plast) wystąpieniem o Maksymalnym skróceniu czasu cyklu wtryskiwania dzięki zastosowaniu wysokowydajnych form wtryskowych i procesów wtryskiwania, zaś Agnieszka Duława przedstawiła działalność firmy Wadim Plast. Następnie Henryk Zawistowski (Politechnika Warszawska, PLASTECH) wygłosił referat o Kryteriach doboru i zakupu wtryskarek. Kolejne wystąpienie było dość szczególne, otóż wystąpił gość zagraniczny Gerd Over (Moldflow) i zapowiedział prezentację jednego z partnerów Moldflow w Polsce, Michała Bachana, który pokazał na żywym organizmie Możliwości oprogramowania Moldflow Mold Adviser MPA8 – warto tutaj dodać że była to europejska premiera tego programu. Po tym referacie miała nastąpić otwarta dyskusja, została jednak zaprezentowana zupełnie inna jej forma. Na scenę zaproszono 5 osób: prof. Krzysztof Wilczyński (PW), Henryk Zawistowski (PW, PLASTECH), Bogdan Zabrzewski (Battenfeld), Gerd Over (Moldflow), Paweł Jurkowski (student PW) i konferansjer (Łukasz Wąsik – KNPTS Polimer) zadawał każdemu pytania związane ze współpracą polskiej nauki z przemysłem, wymaganiom stawianym studentom idącym do pracy, oczekiwaniom studentów i pracodawców. Dyskusja bardzo się rozwinęła, przyłączyli się do niej również uczestnicy konferencji. Został poruszony bardzo istotny problem – dążenia do likwidacji specjalności tworzywowej na uczelni w momencie, gdy zapotrzebowanie na absolwentów rośnie. Przedstawiciele przedsiębiorstw zadeklarowali się pomóc pracownikom Zakładu PTS na PW w dążeniu do rozwoju specjalności PTS. Po gorącej dyskusji nastąpiła druga przerwa.

Trzeci blok wystąpień rozpoczął Bogdan Zabrzewski (Battenfeld) prezentujący Wtrysk Mikrowyprasek – MICROSYSTEM. Następnie wyniki z Próby otrzymania trudnopalnego i antystatycznego kompozytu na osnowie poliolefin - wytłaczanie dwuślimakowe zaprezentował dr Henryk Rydarowski (Główny Insytyt Górnictwa w Gliwicach). Ostatnim referatem było Sprawozdanie z wykonania wytłaczarki w ramach Grantu Naukowego. W projekcie uczestniczyło kilku członków Koła, zaś efekt zaprezentował Bartosz Pogorzelski (KN PTS Polimer). Po wystąpieniach członkowie Koła zaprosili wszystkich na obiad, gdzie nadal po zakończeniu Seminarium toczyły się dyskusje na tematy poruszone w jego trakcie.

Konferencję można zaliczyć do jak najbardziej udanych. Pojawili się przedstawiciele świata nauki, przemysłu, prasy branżowej, a także studenci z całej polski. Dodajmy, że patronat medialny nad Seminarium objął Serwis www.tworzywa.pl  /Kinga Kurowska/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent