Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Sprzedaż ZAT - Znaki Zapytania

Drukuj

Sprzedaż ZAT - Znaki Zapytania

Tarnów, Puławy i Instytut Chemii Przemysłowej chcą szybko porozumieć się w sprawie licencji na kluczowe produkty w związku z planowanym na 5 kwietnia przez Naftę Polską (NP) terminem podpisania umowy sprzedaży Zakładów Azotowych Tarnów niemieckiemu Petro Carbo Chemowi (PCC). Jednak dopiero w tym tygodniu rozpoczęły się negocjacje, dotyczące zasad odpłatnego udostępniania stronom trzecim licencji na technologie wytwarzania sztandarowych produktów spółki. Rozmowy są konieczne, bo prawa do technologii dotyczących cykloheksanonu, kaprolaktamu i polioksymetylenu oprócz tarnowskich Azotów mają też ZA Puławy i Instytut Chemii Przemysłowej (IChP).
Podczas niedawnego spotkania współwłaścicieli technologii ustalono, że strony dojdą do porozumienia w ciągu dwóch tygodni, czyli przed podpisaniem przez NP umowy z PCC. Spotkanie prowadził Wojciech Lubiewa-Wieleżyński, wiceprezes Nafty Polskiej. Związki chcą odsunąć go od prywatyzacji Tarnowa, bo jak twierdzą, jest w gronie autorów technologii, co podważa jego obiektywizm. Zarówno Puławy, jak i Tarnów nie chcą jeszcze mówić o swoich wizjach porozumienia ze współwłaścicielami licencji. Puławy jednak w swoim prospekcie określają technologie dotyczące produkcji kaprolaktamu jako strategiczne.
- Z punktu widzenia wyceny spółki ustalenie na przyszłość zasad udostępniania kluczowych technologii podmiotom trzecim ma dla nas istotne znaczenie. Jesteśmy otwarci na konsensus. Nie przewidujemy natomiast sprzedaży praw do technologii pozostałym współwłaścicielom — twierdzi Marcin Buczkowski, prezes ZA Puławy.
Zdaniem Tarnowa problem technologii można rozwiązać. - Posiadamy taki udział w technologiach, który zapewnia nam panowanie nad nimi. Ośrodki naukowe są natomiast zainteresowane skonsumowaniem swojego dorobku sprzed lat — mówi Witold Szczypiński, dyrektor do spraw technicznych i rozwoju ZA Tarnów. /Źródło: Puls Biznesu/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent