Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Sukces Chemików z Wrocławia

Drukuj

Sukces Chemików z Wrocławia

Chemicy z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymali wielomilionowe granty na badania zamówione przez rząd. Zostali też zaproszeni do rządowej platformy biopaliwowej powołanej przez Radę Ministrów. W poniedziałek w Warszawie spotkali się przedstawiciele instytucji zajmujących się wdrażaniem biopaliw: krakowski Instytut Technologii Nafty i warszawskie Centralne Laboratorium Paliwowe oraz koncerny Orlen i Lotos. Wrocławscy chemicy opatentowali własną metodę pozyskiwania z oleju rzepakowego estrów etylowych potrzebnych do biopaliw.
- Na świecie robi się biopaliwa głównie z estrami metylowymi - mówią. - Nasze są lepsze, bo produkty ich spalania są bardziej czyste, ekologiczne. Poza tym nasza technologia jest kilkakrotnie tańsza od znanych na świecie.
Zastrzegli patentem także pomysł na centrum paliwowo-energetyczno-chemiczne, czyli cały kompleks do wytwarzania takich biokomponentów do paliw. Kilka elementów współpracuje ze sobą w jednym miejscu, m.in. tłocznia oleju z rzepaku, gorzelnia do pozyskiwania bioetanolu, biogazownia, rafineria. Jako pierwsi na świece, wytwarzając biokomponenty, nie produkują odpadów. - Dr Andrzej Kulczycki, szef Centralnego Laboratorium Paliwowego, to człowiek, od którego zależy dopuszczenie paliw do dystrybucji w Polsce - dodaje prof. Hubert Kołodziej z Wydziału Chemii. - To zaproszenie otworzyło nam drzwi. Jeszcze w marcu jedziemy na kolejne spotkania platformy i będziemy przekonywać wielki przemysł do naszej technologii. Obiecano nam kilkanaście milionów złotych na badania nad biopaliwami, zamówione przez rząd. /Źródło: GW/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent