Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

Tworzywowe Aspiracje Ciechu

Drukuj

Tworzywowe Aspiracje Ciechu

Ciech ma ambicje zostać koncernem tworzyw sztucznych, ale zależy to od zgody rządu na przejęcie zakładów chemicznych Zachem i Sarzyna. O ile nastąpi - gwarantowana umowami Ciechu z Naftą Polską - prywatyzacja zakładów chemicznych Zachem i Sarzyna, Ciech wyrośnie na poważnego gracza rynków żywic (Sarzyna) i surowca do produkcji pianek poliuretanowych TDI (Zachem). Ciech ma kupić od Nafty Polskiej po 80 proc. Sarzyny i Zachemu. Największą niewiadomą tego procesu jest zgoda ministra skarbu i rządu.
Sarzyna wytwarza żywice poliestrowe nasycone i nienasycone, żywice epoksydowe i fenolowo-formaldehydowe. Zakład zaspokaja dzisiaj w 1/3 popyt europejskiego rynku. Po przejęciu Sarzyny, liderem rynku żywic stanie się Grupa Ciechu. Ciech już w drugim kwartale tego roku zapowiedział rozwój produkcji żywic epoksydowych – niemal dwukrotnie droższych niż poliestrowe.
Dla Zachemu z kolei kluczowym biznesem jest TDI. Już w drugim kwartale tego roku Ciech miał pewność co do konieczności podwyższenia zachemowskiej produkcji TDI z 60 do 70 tys. ton rocznie (wśród zadań inwestycyjnych jest też zwiększenie produkcji TDA – surowca do wyrobu TDI). Polski rynek TDI to 30 tys. ton rocznie, a Zachem jest jedynym w Polsce producentem tego tworzywa. Szanse producenta z Bydgoszczy zwiększa to, że od końca 2005 roku cena TDI rośnie, a nasz kraj znajduje się wśród liderów produkcji mebli (wykorzystanie pianek produkowanych z TDI). Taka sytuacja rynkowa ma też oznaczać, że Zachem – pomimo iż konkuruje z BorsodChemem – nie jest obecnie zagrożony agresywną konkurencją węgierskiego producenta. /Źródło: www.wnp.pl/
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent