Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Aktualności RSS

UE Przyjmuje REACH

Drukuj

UE Przyjmuje REACH

Za trzy lata ruszy gigantyczna reforma w przemyśle chemicznym, polskie firmy może kosztować nawet 450 mln euro. Rządy państw unijnych, w tym Polski, porozumiały się wreszcie w sprawie kontrowersyjnego rozporządzenia REACH, wprowadzającego nowe zasady rejestracji substancji chemicznych.

Batalia trwała dwa lata. REACH (akronim od angielskich słów "rejestracja i autoryzacja chemikaliów") wprowadzi zasadnicze zmiany w rejestracji i kontroli użycia substancji chemicznych. Po 2007 r., gdy rozporządzenie wejdzie w życie, rozpocznie się gigantyczny proces rejestracji praktycznie wszystkich substancji chemicznych obecnych na rynku. Obecnie ich liczbę szacuje się na około 30 tys. Część szczególnie ryzykownych substancji będzie musiała być poddana szczegółowym badaniom, by określić ich wpływ na organizm człowieka i środowisko naturalne. Przedsiębiorstwa będą miały trzy - cztery lata, by produkowane przez siebie (albo sprowadzane z za granicy) substancje zarejestrować w bazie danych prowadzonej przez Europejską Agencję ds. Chemikaliów.

Na pierwszy ogień pójdą substancje produkowane w bardzo dużych ilościach oraz te, co do których już dziś wiadomo, że są toksyczne, rakotwórcze itp. W przypadku najgroźniejszych substancji, firmy będą proszone o ich zastąpienie. Rządy zadecydowały jednak, że nie będzie to obowiązkowe - o ile firmy będą umiały zagwarantować, że konkretna, niebezpieczna substancja nie przedostanie się do organizmu człowieka lub do środowiska naturalnego.

Rozporządzenie REACH trafi teraz do Parlamentu Europejskiego, jednak musiałaby się w nim znaleźć kwalifikowana większość głosów, by je zablokować. A to wydaje się mało prawdopodobne. Komisja Europejska przekonuje jednak, że przyjęty we wtorek przez ministrów projekt jest dobry. - To dobry kompromis między obawami ekologów i przemysłu - powiedział unijny komisarz ds. przemysłu Gunter Verheugen. Ile nowe przepisy będą kosztowały polskie firmy?

Minister Woźniak szacuje, że 280 - 450 mln euro. Instytut Chemii Przemysłowej, że 344-416 mln euro. Z tego aż 80 proc. będą musiały wydać na wdrożenie nowych przepisów przedsiębiorstwa małe i średnie. Optymistycznie patrzą w przyszłość największe krajowe firmy chemiczne. - Oceniamy, że nowe przepisy nie będą dla nas zbyt dotkliwe. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że nasze wydatki zamkną się w kwocie 2-2,5 mln zł - mówi rzecznik zakładów chemicznych Police Piotr Wachowicz. Minorowe nastroje panują natomiast w małych firmach chemicznych. /Źródło: GW/.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent